Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 15 – 21 Eylül 2021 

  Kripto para piyasasında sert düzeltmelerin yaşandığı haftada altcoin fiyatlarında da inişli çıkışlı bir grafik oluştu. Yatırımcıların yakından takip ettiği Cardano, Binance Coin, XRP, Solana ve Dogecoin gibi altcoinlerden önemli fiyat hareketlilikleri görüldü. Yerli yatırımcıların merak ettiği altcoin gelişmeleri de basında geniş yankı buldu.

  15 Eylül ile 21 Eylül 2021 tarihleri arasında altcoin fiyatlarını etkileyen gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  15 Eylül Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında bir süredir düşüş trendi devam ederken, altcoin yatırımcılarının beklediği yükseliş Çarşamba günü geldi. Güne pozitif sinyallerle başlayan ADA coin fiyatında yüzde 5 oranında yükseliş olması yatırımcıları sevindirdi. BNB coin fiyatında yüzde 4 değer artışı olurken, XRP, SOL ve DOGE yükselişleri ise beklentilerin altında kaldı. 

  Web3 Vakfı’ndan Polkadot ve Kusama’nın kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı olan Wood, Solana’nın yaşadığı stabilize problemini değerlendirdi. Wood bu açıklamasında, merkeziyetsizlik problemine vurgu yaptı ve merkeziyetsiz bir ağdaki sorunların merkezileştirilmiş bir şekilde müdahale edilmesini eleştirdi.

  İngiltere merkezli ödeme işlemcisi Paydek, RippleNET aracılığıyla Afrika ve Latin Amerika’daki kullanıcılar için gerçek zamanlı ödeme hizmetleri sunacak. Bu gelişme özellikle XRP yatırımcılarını memnun etti. 

  16 Eylül Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para yatırımcıları dünkü yükseliş trendinin bir süre daha devam etmesini beklerken, basındaki olumsuz haberler piyasayı kötü etkiledi. Altcoinlerde satış baskısı artınca başta ADA ve XRP olmak üzere hemen hemen bütün popüler kripto projelerinde düşüşler yaşandı. BNB coin fiyatında yüzde 1.60 değer kaybı olması ise yatırımcılarını teselli etti.

  Avalanche blockchain, kurumsal yatırımcılara yapılan bir token satışından 230 milyon dolar elde etti. Polychain ve Three Arrows Capital başta olmak üzere birçok yatırımcı, Avalanche’e yatırım yapmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

  Ödeme devi PayPal, Birleşik Krallık’taki tüm kullanıcılarına kripto varlık hizmetleri sunmaya başladı. Dev şirket, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto paraların yanı sıra Bitcoin Cash ve Litecoin işlemlerine de yer vereceğini açıkladı. 

  17 Eylül Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki belirsizlik 17 Eylül Cuma günü devam etti. En büyük kripto para birimlerindeki düşüş hareketleri altcoin piyasasında da düzeltmelere yol açtı. Cuma gününde ADA, XRP ve SOL fiyatlarında yüzde 3 civarında değer kaybı yaşanması yatırımcıları tedirgin ederken, BNB fiyatında ise yine daha az kayıp yaşandı. 

  Kimlik avı uygulaması nedeniyle paralarını kaybeden bazı XRP sahipleri, Apple’a karşı dava açtı. Siber güvenlik uzmanı Hadona Diep kendisiyle birlikte mağdur olan yatırımcılar adına Apple şirketine dava açtı. App Store’da yer alan bu kötü amaçlı yazılımlar davalık oldu.

  Cardano (ADA), geçtiğimiz hafta önemli bir ağ güncellemesinin tamamlamasının ardından kendi DeFi platformunu başlatmaya hazır olduğunu açıkladı. ADA yatırımcılarının yakından takip ettiği gelişmeye göre Cardano geliştiricilerine ağ üzerinde DeFi platformları, DApp’ler ve NFT’ler başlatma imkanı sundu.

  18 Eylül Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Bir süredir düşüş trendine devam eden altcoin piyasasında yükseliş sinyalleri hafta sonunda ortaya çıktı. 18 Eylül cumartesi gününde inişli çıkışlı bir grafik çizen altcoinlerden bazıları yatırımcılarını sevindirdi. ADA, BNB ve XRP fiyatında yeşil ışık yanarken yükselişler ise beklentilerin altında kaldı ve yüzde 2 seviyesinde sınırlandı.

  Öte yandan popüler altcoin Solana (SOL) fiyatında ise yüzde 14’ten fazla değer artışı oldu. Bu gelişme altcoin yatırımcıları arasında SOL coin seçimini yapanları sevindirmeye yetti. SOL coin yükselişinde piyasaya yansıyan olumlu haberlerin etkisi oldu. 

  Önde gelen NFT pazar yeri OpenSea yeni bir mobil uygulama başlatacağını duyurdu. Altcoin yatırımcılarının özellikle NFT alımında tercih ettikleri dev platform artık mobil olarak hizmet verecek. 

  19 Eylül Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto para birimlerindeki düşüş devam etti. Dün bir miktar toparlama sinyali veren tüm altcoinler 19 Eylül Pazar gününde değer kaybetti. Günün en çok düşen altcoini ise dünkü yükselişiyle dikkat çeken Solana oldu. SOL coin tam yüzde 9 oranında değer kaybı yaşadı. 

  Coinbase Kurumsal Satış Başkanı Brett Tejpaul, kripto varlıkların kurumsal benimsenmesi hakkında yaptığı konuşmasında altcoinlerin övdü. Tejpaul, her şeyin Bitcoin ile ilgili olmadığını söyleyerek kripto para dünyasında altcoinlerin de yer aldığını vurguladı. 

  Merkeziyetsiz finans dünyası her geçen gün büyürken Cardano’dan gelen adımlar altcoin yatırımcılarının dikkatini çekti. Cardano (ADA) Alonzo hard fork güncellemesinin ardından DeFi akıllı sözleşmelerini platformuna getirdi. Fakat Charles Hoskinson’ın iddiasına göre DeFi, piyasa değerini fiyatlandırmakta zorlandığını bir ekonomik döngüden bir türlü kopamadı. 

  20 Eylül Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününe global piyasalarda düşüşe neden olan kritik haberler damgasını vurdu. Çin’den gelen olumsuz haberler, dünya borsalarında satışları hızlandırırken kripto para piyasasında da adeta depreme yol açtı. 

  Bu olumsuz haberlerin etkisiyle ADA ve BNB fiyatlarında yüzde 10 civarı, XRP ve SOL fiyatlarında ise yaklaşık yüzde 13 değer kaybı görüldü. Bu gelişmeler özellikle piyasaya yeni giriş yapan altcoin yatırımcıları açısından büyük sıkıntı yarattı. 

  Fox Business’tan Charles Gasparino, Ripple Labs’ın üst düzey yöneticilerinden aldığı bazı bilgileri Twitter hesabından paylaştı. Bu paylaşımlarda SEC’in açtığı dava sebebiyle, Ripple’ın yalnızca ABD içerisindeki işleri zarar gördüğü belirtildi. Ayrıca Ripple‘ın ABD haricindeki faaliyetleri ise gelişmeyi sürdürüyor.

  21 Eylül Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansta altcoin piyasasındaki düşüş hareketlerinin ardı arkası kesilmedi. 21 Eylül Salı gününde de Bitcoin fiyatındaki düşüş altcoin piyasasını sarstı. ADA, BNB, XRP, SOL ve DOGE gibi popüler altcoin fiyatlarında yüzde 6 civarında kayıplar görülmesi yatırımcıları üzdü.

  Kripto analisti Scott Melker, iki altcoin için ufukta bir sıçrama olduğunu söylemesiyle topluluğun dikkatini çekti. Melker’in radarında olan altcoin Tron (TRX) fiyatının 0,18 dolara yükselmeden önce hafifçe geri çekilebilir. Öte yandan Melker’in listesindeki bir diğer altcoin VeChain (VET) ise 0,27 doların üzerine çıkması için direnci kırabilir. 

  XRP Ledger’da yeni bir hesap açmak için gerekli olan minimum rezerv gereksinimi 10 XRP‘ye düşürüldü. Bu gelişme kripto para basınında geniş yankı bulurken XRP yatırımcılarının yükseliş beklentilerini hızlandırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle