Kripto Para

Rus muhalif Alexey Navalny Bitcoin bağışları topluyor

  Rusya Devlet Başkanı Putin’e karşı en güçlü muhalif lider olarak gösterilen Alexey Navalny destekçilerinin Bitcoin bağışları hız kesmeden devam ediyor. Bağış miktarı 30 milyon doları geçti…

  Rus muhalif lider Alexey Navalny, destekçilerinden Bitcoin (BTC) bağışı almaya devam ediyor. 2021 yılında gönderilen Bitcoin miktarının şimdiden 2020 yılında gönderilenleri ikiye katlaması dikkatlerden kaçmadı. Geçtiğimiz yaz Sibirya’da zehirlenen bu sene de Rusya’ya dönüşünün ardından hapse atılan Alexey Navalny desteği çığ gibi büyüyor.

  Rusya’da 2016 yılından bu yana muhalif destekçilerinden Bitcoin bağışı kabul eden Alexey Navalny’nin mevcut topladığı miktar açıklandı. Kripto para basınında yer alan haberlere göre Alexey Navalny, bu tarihe kadar 658 Bitcoin bağışı aldı. Bu bağışlar güncel değerlere göre yaklaşık 300 bin dolara tekabül ediyor. 

  Alexey Navalny Bağışları Artıyor

  Kripto para basınında yer alan haberler, 2021 yılı içinde Alexey Navalny için yapılan Bitcoin bağışında da 6 BTC toplandığını ortaya koydu. Ocak ayında Rusya’ya geri dönen Alexey Navalny, ayağının tozuyla 1 Bitcoin bağış alırken, 23 Ocakta 0.85 BTC topladı. Alexey Navalny’nin bağış kampanyasından sorumlu olan Leonid Volkov, “Bağışlarda büyük bir artış gözlemledik. Birçoğu da sıradan insanlardan gelen bağışlar.” dedi.

  Muhalif Navalny’e gelen bağışların sadece Bitcoin ile sınırlı olmadığı biliniyor. Muhalif liderin bağışlarını yöneten Volkov; PayPal ve banka kartıyla yapılan bağışların da kabul edildiğini söyledi. Bu sebeple Bitcoin bağışlarının net bir rakamı yansıtmadığı ve gerçek rakamın daha yüksek olabileceğine dikkat çekiliyor.

  Neden Bitcoin Bağışı Yapılıyor?

  Navalny’in banka hesaplarının Rus yetkililer tarafından zaman zaman bloke edilmesi sebebiyle muhalifler liderlerini Bitcoin üzerinden kolaylıkla destekleyebiliyor. Geçici bir çözüm olarak getirilen Bitcoin bağışı hakkında konuşan Leonid Volkov şunları aktardı:

  Bitcoin’i, yasal bir ödeme aracı olduğu için kullanıyoruz. Bitcoin gibi bir alternatifimizin olması, bizi Rus hükümetinden koruyor. Çünkü standart ödeme kanallarımızı kapasalar bile Bitcoin’e yönelebileceğimizi biliyorlar. Bitcoin bizim sigortamız gibi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle