Kripto Para

FB Token ön satışı anında bitti! Tüm detaylar

  Yerli kripto para piyasalarının merakla beklediği Fenerbahçe Spor Kulübü ile Paribu ortaklığında piyasaya sürülen Fenerbahçe Token (FB) ön satışları gecikmeli şekilde başladı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un canlı yayın açıklamaları sırasında başlayan ön satışlara yatırımcıların ilgisi oldukça büyüktü.

  Taraftar token’ları 2021 yılına damgasını vurdu. Kripto para piyasalarının genişlemesi ve yaygınlaşması ile birlikte daha fazla ilgi gören taraftar token’ları, ülkemizde de birçok spor kulübünün sağladığı anlaşmalar sonucu yatırımcısıyla buluşmaya başladı. Bu alanda Galatasaray, Trabzonspor gibi kulüpler uzunca bir süre önce adım atmıştı. Henüz sektöre adım atmadığı için “geç kaldığı” yönünde eleştiriler alan Fenerbahçe de Paribu anlaşması ile taraftar token’ını piyasaya sürdü.

  Paribu ve Fenerbahçe Spor Kulübü anlaşmasında, Fenerbahçe Token (FB) ön satışı taleplerinin 9 Ağustos TSİ 09.00’da başlayacağı açıklanmıştı. Ancak ön satış talepleri, yaklaşık 2 saat gecikmeli bir şekilde başladı. Bu gecikmeden dolayı taraftarlar ve yatırımcılar da tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. Tepkiler artmaya devam ederken, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün TV kanalında canlı yayın açıklamalarıyla taraftarların karşısına çıktı. FB Token ön satış talepleri de canlı yayın sırasında başladı.

  Ali Koç’un Açıklamaları

  Canlı yayında açıklamalarda bulunan Ali Koç, şu ifadelere yer verdi:

  “Birçok görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmeleri yaptığımız firmalar önemli ve yetkin firmalar. Daha sonra Paribu ile anlaşmaya karar verdik… Kripto dünyasında yer almak çok önemli, uzun süre bekledik ama beklemek iyi oldu. Şimdi sorabilirsiniz “Neden geciktiniz?” diye ama aslında gecikmedik. İyi ki de şimdi gerçekleşti, beklemek iyi oldu. Şimdi iyi teklif aldık…

  Taraftarlar kulüplerine destek olabilecekler. Bu yüzden bu iş birliğinin mesajı ‘Mazim Fenerbahçe, Yarınım Fenerbahçe’ bu noktada kendini buluyor. Ön satışımız kilitli ve kilitsiz olmak üzere satışa çıkacak. Her şeyin çok hızlı ve anlık algılandığı bu dünyada biz iş birliğimizi güven unsuru ile inşa ettik…”

  “Yasal Düzenlemeler Olursa FB Token ile Ürün Satışı Yapılabilir”

  Ali Koç, açıklamalarının ardından, FB Token haberinden sonra Paribu trafiğinin 7 kat artış gösterdiğini, yeni üye sayısının da 5 kat artış gösterdiğini ifade etti. Koç, FB Token kullanımının sadece futbol için değil, basketbol ve voleybol için de geçerli olacağını vurguladı. Koç, ayrıca yasal düzenlemeler sonrası, FB Token’ın farklı alanlarda da kullanılabileceğini ifade etti. Fenerbahçe Başkanı, yasal düzenlemeler sonrası forma, bilet ve ürün satışlarında da FB Token kullanılabileceğinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

  Paribu CEO’su Yasin Oral’ın Açıklamaları

  Ali Koç’un açıklamalarının ardından konuşan Paribu CEO’su Yasin Oral da açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Kulübün geleceğini düşünmek adına alınmış kararlar. Fenerbahçe Token ERC-20 token olarak çıkarılacak. Bugün Paribu’da listelenecek, yarın ERC-20 olması nedeniyle başka yabancı platformlarda da listelenebilecek. Bu aslında çok iyi bir şey. Yarın örneğin Avalanche gibi başka ağlarda da üretilip sunulması sağlanacak. Buna Paribu destek olacak…

  Kilitli token’ların fiyatı 15 TL olacak. Market açıldığı zaman anında satışa çıkacak sınırlı arzdaki token’lar da olacak. Bu projenin hem Paribu hem de kulüp adına hayırlı olmasını diliyorum.”

  Ön Satışta Token’lar Birkaç Dakikada Tükendi

  Paribu CEO’su Oral’ın da belirttiği gibi, FB Token’lar ön satışta yatırımcılara 2 seçenek halinde sunuldu. Birinci seçenekte sunulan token’lar 15 TL ile alıcı buldu ancak bunlar kilitli token olduğu için kilitleri 15 Mayıs 2022’de açılacak. Beklemek istemeyen yatırımcılar ise 30 TL fiyatından 2. seçenek ile token sahibi oldu. Canlı yayında Ali Koç’un açıklamalarıyla başlayan ön satışlara ilgi oldukça yoğundu. Ön satışlarda sunulan token’lar birkaç dakika içinde tükendi.

  Paribu FB Token Whitepaper Yayımladı, Neler İçeriyor?

  Ön satış işlemiyle birlikte Paribu, kendi internet sitesi üzerinden bir de Fenerbahçe Token Whitepaper yayımladı. Yatırımcıları bilgilendirme amaçlı yayımlanan Whitepaper listesinde şu başlıklar yer alıyor:

  1. Özet
  2. Giriş
  3. Fenerbahçe Ekosistemi Tanıtımı
  4. Spor Ekosistemine Genel Bakış
  5. Teknik Altyapı ( Blokzincir Altyapısı, Ethereum, ERC-20, Etkileşim Kanalları)
  6. Token Ekonomisi (Arz Miktarı, Arzın Dağılımı, Arzın Nasıl ve Ne Şekilde Piyasada Olacağı, Yakım Planı)
  7. Use Case’ler/Kullanıcılara Ne Vadediyor?/Kullanım Alanı
  8. Sonuç.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle