Kripto Para

Facebook'un BTC aldığı iddiası boşa çıktı! Fiyat etkilendi

  Son birkaç gündür kripto para piyasalarında, sosyal medya devi Facebook’un Bitcoin (BTC) aldığı yönünde iddialar gündeme geliyordu. Birçok kişi Facebook’un 3 aylık kapanış raporunda kamuoyuna BTC aldığını duyuracağını dile getirmişti. Facebook 3 aylık raporunu paylaştı, tek bir Bitcoin bile almadığı ortaya çıktı.

  Geçtiğimiz hafta yaşanan sert değer kayıpları sonrasında Bitcoin (BTC) yeni haftaya değer artışları ile giriş yaptı. Haftayı yukarı yönlü grafikler ile açan Bitcoin için, bu yükselişin arkasında neler olabileceği tartışmaları gündeme geldi. Bu tartışmalarda birçok ünlü isim de dahil olmak üzere, bir kesim Facebook’un “yapmış” olduğu Bitcoin yatırımlarının olduğunu dile getirdi. Piyasada, Facebook’un 3 aylık raporunu açıklaması için beklenti oluştu. Sosyal medya devi raporunu paylaştı ve tek bir Bitcoin bile almadığı görüldü.

  Birkaç gün öncesinde gündeme gelen bu iddialarda, İngiliz yatırımcı ve girişimci Alistair Milne’nin sözleri heyecan yaratmıştı. Milne, Bitcoin’in son haftada yaşadığı değer artışlarının arkasında Facebook’un olduğunu iddia etmişti. Milne bu durumu, Tesla’nın yaptığı 1,5 milyar dolarlık BTC yatırımı sonrası artan BTC fiyatına benzetmişti. Ancak Milner’in de dile getirdiği tüm bu iddialar asılsız çıktı.

  BTC Haber İle Birlikte Kısa Sürede Değer Kaybetti

  Günlerdir milyar dolarlık boyutlarda Bitcoin aldığı iddia edilen Facebook, 3 aylık raporunu paylaştı ve aslında hiç Bitcoin almadığı ortaya çıktı. Facebook raporunu paylaşmadan hemen önce Bitcoin, 56 bin 500 dolar bandında seyrediyordu. Raporun açıklanması ile birlikte Bitcoin fiyatında kısa sürede %4 oranında bir düşüş yaşandı. Bu düşüş ile Bitcoin, birkaç saat içinde 2 bin 500 dolarlık değer kaybı yaşadı.

  BTC Düşüşünden Etkilenmeyen Altcoinler

  Bitcoin’in gün içinde yaşadığı değer kaybının arkasında, tamamen Facebook haberinin olduğu düşünülüyor. Bitcoin’in düşüş yaşaması ile birlikte, yeni haftada toparlanmaya başlayan birçok altcoin de yönünü aşağı çevirdi. Ancak düşüşün yaşandığı sırada Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB), Dogecoin’in (DOGE) ve Uniswap (UNI) düşüşlerden etkilenmemesi dikkat çekti.

  Piyasalarda hayal kırıklığı yaratan haberin ardından, birçok kişi yine de ilerleyen dönemlerde Facebook’un, tıpkı Tesla gibi BTC yatırımı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle