Kripto Para

Merkez bankasından kripto para yatırımcılarına sert uyarı

  Kripto para yatırımlarına olan ilgi, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi dünyanın dört bir yanında hızla artıyor. Son olarak Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), kripto para birimi yatırımlarındaki riskler hakkında halka önemli uyarılarda bulundu…

  Kripto para piyasasında büyüme devam ederken, bu piyasadan kazanç sağlamak isteyen yerli ve yabancı yatırımcıların sayısı da giderek artıyor. Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), son dönemde popülerlik kazanan kripto para birimi yatırımları hakkında yeni bir bildiri yayınladı. Uyarı metni olarak dikkat çeken bu bildiride CBSL yetkililerinin halkı kripto para yatırımlarındaki riskler karşısında uyarılarda bulundukları görüldü.

  CBSL resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan duyuruda, kripto para yatırımı yapmaya ağırlık veren halka önemli uyarılar yapıldı. Sri Lanka Merkez Bankası yetkililerine göre Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapmak oldukça riskli görülüyor. Bu kripto para birimlerine dair ülkede yatırım ve kullanım konusunda herhangi bir düzenleyici önlem olmadığı için önemli riskler barındırıyor.

  Kripto Para Kullanımı Hakkında Uyarılar

  Sri Lanka Merkez Bankası yetkilileri, yayınladıkları duyuruda ayrıca kripto para madenciliği yapan kişiler için de önemli detaylar paylaştı. Kripto parların borsalar, madencilik veya ilk kripto para teklifleri (ICO) yoluyla elde edildiği söylenirken yatırımcılar bazı risklere karşı uyarıldı. Ülkede, belirtilen kripto paralar ile ilgili faaliyetlerin hiçbirinde yasal faaliyet gösterme yetkisi bulunmadığı da vurgulandı.

  Merkez bankası, kripto para birimlerine yatırım yapanlar için riskli olabilecek dört farklı detaya dikkat çekti. Bunlardan en önemlisi, kripto para yatırımları sırasında sorunlar yaşayan yatırımcıların yasal veya düzenleyici başvurulara sahip olmaması gösterildi. Ülkedeki yatırımcılar da bu risklere karşı dikkatli hareket etmeleri konusunda uyarıldı. 

  Ülkenin Döviz Düzenlemelerine Aykırı

  Sri Lanka Merkez Bankası yetkililerinin açıklamalarında kripto varlıkların spekülasyonlara bağlı olarak oldukça değişken özelliklerinin bulunduğu hatırlatıldı. Yurt dışındaki kripto para borsalarından kripto para satın alanların Sri Lanka Merkez Bankası’nın döviz düzenlemelerini ihlal edebilecekleri de belirtildi. Ayrıca kripto paraların terör finansmanı ve kara para aklama için kullanıldığına dikkat çekildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle