Kripto Para

ETH yüksek işlem ücretleri ile başı dertte

  Kripto para veri analiz şirketi Coin Metrics, Ethereum yatırımcılarını yakından ilgilendiren bir rapor hazırladı. Söz konusu rapora göre ETH işlem ücretleri, beklenen güncellemeye rağmen istenen seviyeye düşmeyecek...

  Özellikle Ethereum fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından sonra kripto para topluluğunda sık sık gündeme geldiği konulardan biri yüksek işlem ücretleri oldu. ETH ağındaki gas free yani işlem ücretinin yüksek maliyetli olması, çoğu blok zincir kullanıcısının tepkisine yol açtı. Kripto para dünyasının önde gelen veri analiz şirketlerinden Coin Metrics ekibi de Ethereum fiyatını etkileyen bu sorunu mercek altına aldı. 

  Kripto para uzmanları tarafından yayınlanan raporda ETH işlem ücretleri dünyası araştırıldı. Bu işlem ücretlerinin hala yüksek maliyetli olduğunu ve çok fazla ağ güncellemesine rağmken sorunun hafifleme konusunda beklentileri karşılayamayacağı belirtildi. Bu açıklamalar ETH topluluğu ve camiasında büyük şaşkınlık yaratırken, lider altcoinin fiyatına da olumsuz yansıdı.

  Coin Metrics Ethereum Gaz Raporu 

  Ethereum ağındaki gas ücretleri araştırmasında, medyan ücretlerin son dönmede tutarlı bir şekilde yükseldiği belirtildi. Kıyaslama yapıldığında Ethereum işlem ücretinin 2017 ile 2018 yılları arasındaki boğa rallisinin zirvesindeki seviyeden bile 2 kat yüksek olması dikkatlerden kaçmadı

  Ethereum ağındaki maliyetlerin yükselmesinde ETH fiyatındaki artışın etkili olduğu belirtildi. Son dönemde tüm zamanların en yüksek seviyesini yaşayan ETH fiyatı yükseldikçe, doğal olarak ağ üzerindeki işlem maliyetleri de artış gösteriyor. Fakat mevcut fiyatta yüzde 125 oranında bir artış söz konusuyken aynı dönemde ağ üzerindeki gaz fiyatında yüzde 532 oranında artış olması eleştirileri topluyor. 

  Ethereum Güncellemeleri Yetersiz Kalabilir

  Ethereum işlemlerinde geliştiriciler açık arttırmaya çıkarılıyor. Daha fazla işlem ücreti ödeyenler, ağ üzerinde madenci önceliği alıyor ve düşük limitler ile hızlı işlem sonuçlarına ulaşabiliyor. Ancak bu açık arttırma mekanizmasının değişmesi ve ücretlerin bir kısmının yakılmasını gerektiren EIP – 1559 ağ güncellemesinin bu soruna yeterli çözüm olmayacağı belirtiliyor.

  Uzmanların ETH işlem ücreti raporunda yer alan bilgilere göre bu yükseltme, artan maliyet sorununu çözme olasılığı bakımından beklentileri karşılayamayacak. 

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle