Kripto Para

ETH hacmi BTC’yi solladı geçti!

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase’in yayınladığı rapora göre Ethereum’un (ETH) işlem hacmi, 2021 yılının ilk 6 ayında Bitcoin’in (BTC) işlem hacminden daha hızlı şekilde artış gösterdi. Bu da yılın ilk yarısında ETH’nin, BTC’den daha fazla rağbet gördüğüne işaret ediyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını yıktı geçti. Bu yükseliş, BTC’nin büyük rallisinin ilk gözle görülür adımı oldu. Ardından hızla değer artışı yaşayan Bitcoin, Nisan 2021’e kadar çok ciddi şekilde büyüme elde etti ve BTC fiyatı 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin’deki bu yükseliş, yatırımcıların yoğun olarak en büyük kripto parayı tercih etmesini sağladı. Ancak öte yandan BTC ile birlikte piyasalar da genel tabloda büyüdü ve birçok önde gelen altcoin de bu büyümeden payını aldı.

  Bitcoin’i çoğu zaman en yakından paralel şekilde takip eden Ethereum, dönemsel olarak fiyat hareketliliklerinde BTC’ye göre farklılık gösterebiliyor. Bunun net örneği de Nisan ayı ile Mayıs ayı ortasındaki dönemde görüldü. Bu süreçte ETH rekordan rekora koşarken, BTC konsolidasyon yaşadı ve ardından büyük bir geri çekilme gördü. ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, ETH ile BTC arasındaki bu rekabete ilişkin çarpıcı bir rapor yayınladı.

  2021’in İlk Yarısı Piyasanın En Aktif Dönemlerinden Biri Oldu

  Coinbase raporuna göre 2021 yılının ilk yarısında ETH işlem hacmi, BTC işlem hacminden daha hızlı şekilde artış gösterdi. Bu, ETH’nin bu süreçte BTC’den daha fazla rağbet gördüğüne işaret ediyor. Coinbase tarafından 26 Temmuz tarihinde yayınlanan raporda, 2021 yılının ilk 6 ayının kripto para piyasalarındaki en aktif dönemlerden biri olduğu ve yaygınlık ile işlem hacimleri alanlarında rekorlar kırıldığı ifade ediliyor.

  Sayılarla İşlem Hacimlerindeki Büyüme

  Coinbase’in 20 farklı borsadan toplayarak düzenlediği verilere göre BTC’nin işlem hacmi 2021’in ilk yarısında 2,1 trilyon dolara ulaştı. Geçtiğimiz yıl aynı dönem bu miktar 356 milyar dolar seviyesindeydi. Bu da %489 oranında bir artış anlamına geliyor.

  Öte yandan Ethereum’un işlem hacmi ise aynı dönemde 1,4 trilyon dolar olarak ölçüldü. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu miktar 92 milyar dolar seviyesindeydi. Bu da ETH işlem hacmi için %1.461 oranında bir artış olduğu anlamına geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle