Kripto Para

Dogecoin Google’da Bitcoin’i solladı!

  2021 yılının en gözde kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin (DOGE) bu hafta ilk kez “en gözde” olmayı başardı. Google Trends verilerine göre Dogecoin, aranma hacimlerinde Bitcoin’i bu hafta ilk defa geçti. Binance borsasında da bir süredir DOGE işlem hacmi BTC’yi geçmiş durumda.

  Bitcoin (BTC) ilk kez 2009 yılında piyasaya sürüldü. Bitcoin’in piyasaya sürülmesi, tüm kripto para piyasalarının ilk temel adımı oldu. Ardından 2013 yılında Dogecoin (DOGE), bir Bitcoin parodisi olarak şaka amacıyla piyasaya sürüldü. Bu aşamadan sonra Bitcoin piyasaların her zaman lideri olmayı başardı ve Dogecoin de 8 yıl boyunca adeta uyudu. Ancak 2021 yılında işin rengi değişmeye başladı. Dogecoin 2021 yılında elde ettiği muazzam yükselişler ile piyasaların en popüler kripto para birimlerinden biri haline geldi.

  DOGE İlgisi BTC İlgisini İlk Kez Geçti

  İnternet arama istatistiklerini ortaya koyan Google Trends verilerine göre Dogecoin’e yönelik küresel ilgi ilk kez Bitcoin’e yönelik olan ilgiyi geçti. Verilere göre 2-8 Mayıs tarihleri arasında her bir kripto para için belirlenen değerlerde Dogecoin %56, Bitcoin %48 puanda yer aldı. Dogecoin’e duyulan ilgi, geçtiğimiz haftaya kadar Bitcoin’in altındaydı. Son 12 ayda bu ara yavaş yavaş kapanmaya başladıktan sonra, ilk kez geçtiğimiz hafta DOGE bu alanda Bitcoin’in önüne geçti.

  DOGE Yakaladığı Popülariteyi Daha Önce Koruyamamıştı

  Aslında 2021’den önce de Dogecoin dönemsel olarak gündeme gelmişti. Fakat DOGE’un hiçbir amacının olmaması ve sadece bir şaka coin’i olması, onun uzun süre gündemde kalmamasına neden olmuştu. Dogecoin, Nisan ayında 1 günde %80 oranında yükseldi. Ardından devam eden yükseliş eğilimi ile DOGE, piyasa değeri bakımından en büyük 4. kripto para konumuna kadar yükseldi.

  Dogecoin, Elon Musk ve Sosyal Medya

  Dogecoin’in inanması güç bu fiyat artışlarında Elon Musk’ın ve sosyal medyanın ilgisi başrolde yer aldı. Bu nedenle birçok analist, sosyal medyadaki DOGE ilgisinin azalmasıyla birlikte onun tepetakla olacağını düşünüyor. Blockstream’den Adam Black, DOGE fiyatındaki artışın arkasında sosyal medya etkisinden başka hiçbir şey olmadığını düşünüyor. Bu durum, Dogecoin’in uzun soluklu bir pump&dump hareketi olduğuna işaret ediyor olabilir. Birçok kişi DOGE fiyatı yükselmeye devam ettikçe, düşüşün de o kadar sert olacağını düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle