Kripto Para

BTC ve altcoin'lerdeki likidite sıkışıklığı raporlandı!

  Kripto istihbarat firması Glassnode, kripto para piyasalarında yaşanan likidite sıkışıklığını gözler önüne serdi. Raporda metriklerde yaşanan tarihsel düşüşlere dikkat çekildi. Peki, bu rapor ne anlam ifade ediyor?

  Kripto para piyasalarında devam eden durgun seyir sonrası yaşanan likidite sıkışıklığı raporlara yansıdı! Kripto istihbarat firması Glassnode tarafından hazırlanan bir rapor, dijital varlık piyasasının büyük bir likidite sıkışıklığı içinde olduğunu gösteriyor. Rapora göre on-chain ve off-chain işlemler tarihsel bir düşüş yaşıyor!

  Ağustos Sonlarında Rüzgar Tersine Döndü!

  Raporda Glassnode analistleri Nisan 2022’de yaşanan stablecoin arz düşüşünden söze başladı ve bu dönemi Terra ekosisteminde yaşanan çöküşe bağladı. Terra ekosistemi çöküşü ile birlikte getirisi olmayan stablecoin’lerin yüksek faiz oranları ile karşılaşmasından kaynaklanan bu durumu hatırlatan analistler, raporda Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için de özel bir yer ayırdılar.

  BTC ve ETH cephesinde yılbaşından bu yana net sermaye girişi yaşandığı belirtilirken, Ağustos ayı ile birlikte rüzgarın tersine döndüğü söylendi. Ağustos sonlarından itibaren en büyük iki kripto para biriminde nötr veya negatif sermaye akışlarının geri döndüğünü söyleyen Glassnode, bu durumun durgunluğu ve belirsizliği işaret ettiğini söyledi.

  Metriklerde Tarihsel Düşüş!

  Glassnode on-chain ve off-chain BTC işlemlerinde yaşanan düşüşü de raporunda göz önünde bulundurdu. On-chain metrikler, Bitcoin işlemlerinde toplam günlük ortalama 2,44 milyar dolarlık işlem gerçekleştiğini ve bu rakamın Ekim 2020 seviyelerini yansıttığını söylüyor. Off-chain veriler ise türev piyasasında 12 milyar dolara gerileyen işlem hacminin 2022 yılının en düşüklerine gerilediğini söylüyor!

  Yatırımcının tercihi "HODL"

  Glassnode gerileyen metrikleri paylaşmakla birlikte yatırımcıların halen devam eden tutma eğilimini raporuna eklemeyi ihmal etmedi. Glassnode verilerine göre 155 günden fazla kripto para tutan zincir üstü varlık sahiplerinin elinde BTC miktarı 14,7 milyon BTC’ye çıkarak tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Kısa vadeli sahip arzı ise 2011 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

  Glassnode’a göre uzun vadeli sahiplerin karlılığı artıyor. 26 bin doların altında ise kısa vadeli sahiplerin neredeyse tamamının zarara düşeceği söyleniyor. Ağustos ayı sonundan bu yana yüzde 5 gerileyen lider kripto para birimi ise şu anda %bitcoin+usd% dolardan işlem görmeyi sürdürüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle