Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 3 – 9 Mayıs 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yeniden yüksek volatilitenin görüldüğü haftada dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Bitcoin fiyatı kısa sürede hızlı düşüp ardından hızlı yükselerek yatırımcılarına hareketli bir piyasa grafiği çizdi. Ancak haftanın son günlerine doğru yine durgunlaşan BTC fiyatında uzmanlar yükseliş trendinin devam ettiğini söylüyor.

  3 Mayıs ile 9 Mayıs tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri haftalık özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  3 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftaya pozitif görünümde başlayan Bitcoin kademeli yükselişini sürdürdü. BTC fiyatı günün sonunda yüzde 1 oranında değer kazanırken 57 bin 169 dolar seviyesinden işlem görüyordu. İddialara göre Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba, 20 milyar dolar değerinde olduğu iddia edilen Bitcoin satın alımı yaptı.

  Kripto Twitter’daki söylenti, e-ticaret devinin şirketi için Bitcoin’den adil bir pay aldığı yönünde olunca kripto para fiyatının yükseleceği beklentisi oluştu. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin balinalarının alım hareketlerine bakarak aslında yakında bir fiyat patlaması görülebileceğine işaret etti.

  Bitcoin ağında uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yöntemi olan Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork‘u olarak Taproot güncellemesi dikkat çekti. Birkaç yıllık geliştirmeden sonra, uzun zamandır beklenen Taproot güncellemesi çalışmaya hazır hale getirildi. 

  Madenciler bir sonraki zorluk ayarlamasından önce Taproot’u uygulamayı kabul ederse, Bitcoin daha özel ve ölçeklenebilir bir hale gelebilir. Digital Currency Group (DCG) CEO’su ve Bitcoin serveti ile dikkat çeken isim Barry Silbert, BTC fiyatı 100 bin dolar olunca satış yapacağını söyledi

  4 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  ABD merkezli finansal hizmetler devi Mastercard, bugün dijital ödemelerle ilgili son anketinin bulgularını açıkladı. Dünya çapında 18 ülkede görüştüğü 15.569 tüketici arasında kripto para ödemelerine artan ilgiyi ölçen şirkete göre katılımcıların yüzde 40’ı ödemelerde kripto para birimlerini kullanmak istiyor.

  Kripto para piyasasındaki en büyük dört stablecoinin dolaşımda olan arzı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durumun, alıcıların Bitcoin ve diğer kripto piyasalarında çok yakında yeni bir yükselişi tetikleyebileceği anlamına geldiği belirtildi. Ayrıca uzmanlar Bitcoin fiyatının bir süre daha konsolide olmasıyla, çok beklenen altcoin sezonunun başlamasını tetikleyebileceğini söyledi.

  Bitcoin, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından yapılan son açıklamanın ardından sert düzeltme yaşadı. Yellen, ekonominin daha kötüye gitmemesi için faiz oranlarının arttırılması gerekebileceğini vurguladı ve faiz artırımına yönelik ilk açıklamayı yaptı. Bu gelişme ABD’deki pek çok borsada olduğu gibi kripto para piyasasını ve BTC fiyatını olumsuz etkiledi. 

  Salı gününde kripto para piyasasını ve Bitcoin fiyatını olumlu etkileyecek bir gelişme yaşanmayınca BTC fiyatında sert düşüş meydana geldi. Lider kripto para birimi 57 bin 170 dolarla başladığı gün içinde yüzde 6 oranında değer kaybı yaşadı. BTC fiyatının 53 bin 741 dolara kadar düşmesi yatırımcılarda endişe yarattı. 

  5 Mayıs Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Janet Yellen açıklamalarıyla hızlı düşen Bitcoin fiyatındaki toparlanma kısa sürede kendini gösterdi. Lider kripto para birimi dünkü düşüşten sonra Çarşamba gününde yüzde 6.88 oranında artış göstererek dünkü kayıplarını geri almayı başardı. BTC fiyatındaki yükseliş yatırımcıları memnun ederken yine 57 bin 441 dolarlı seviyeler görüldü.

  JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, geçtiğimiz dönemlerde kripto sektörüne dair yaptığı olumsuz açıklamaların ardından son verdiği demeçte duruşunun arkasında olduğunu aktardı. Milyarder isim, bir kez daha Bitcoin destekçisi olmadığını söylerken müşterilerinin lider kripto para birimine olan ilgisinin her geçen gün arttığını kaydetti.

  New York Senatörü Kevin S. Parker, eyalet genelindeki kripto para madencilerinin 3 yıllığına geçici olarak durdurulması için bir tasarı hazırladı. Tasarı, değerlendirilmesi için Çevre Koruma Komitesine aktarıldı. Senatör Parker, kripto para madenciliğinin eyalet genelinde 3 yıl boyunca askıya alınmasını öneriyor. Bu zaman zarfında, maden tesislerinin gaz emisyonu, bölgedeki su ile hava kalitesini ve vahşi yaşamı nasıl etkilediği incelenecek.

  6 Mayıs Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin'in en büyük madencilik havuzlarından biri olan F2Pool'un kurucu ortağı Chun Wang, Nisan 2020 itibarıyla Çin'in, toplam hash oranının yarısından daha azını ürettiğini bildirdi. Bitcoin madenciliğinin çoğu hala Çin'de yer alsa da, yeni bölgelere kayma yaşandığına dair işaretler var.

  Latin Amerika merkezli fintech şirketi MercadoLibre, bilançosunda Bitcoin bulundurduğunu duyurdu. Şirketin mali sonuçları, 31 Mart 2021 tarihine kadar olan bölümleri kapsasa da Bitcoin’in tam olarak ne zaman satın alındığı netleşmedi. Yerli kripto para sektöründe de dikkat çekici gelişmeler yaşandı. 

  Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan katıldığı TV programında kripto para piyasası ve yerli borsalar hakkında konuştu. Konuyu “banker krizine” getiren Babacan, son günlerde yerli kripto para borsalarındaki vurgunları da buna benzeterek şimdi de Bitcoin faciası yaşıyoruz dedi.

  Bitcoin madenci gelirleri, geçtiğimiz ay Çin'de yaşanan güç kesintileri nedeniyle görülen ciddi düşüşten beri ilk kez iyileşme belirtileri gösterdi. Bu gelişmeler ile birlikte BTC fiyatında perşembe gününde yüzde 1.80 oranında kayıp yaşandı. Lider kripto para birimi yeniden 56 bin 400 dolara kadar geriledi

  7 Mayıs Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Citigroup, müşterilerden gelen yoğun talep doğrultusunda kripto para piyasasına giriş yapmayı düşünüyor. Citigroup, kripto paralara yönelik custody ve finansman hizmeti vermeyi değerlendiriyor. Bankacılık devi Goldman Sachs, Bitcoin‘in fiyatına bağlı türev ürünleri sunmaya başladı.

  Mobil ödeme şirketi Square’in Cash App uygulaması, 2021 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin işlemlerinden rekor seviyede gelir elde ettiğini açıkladı. Kripto para veri analiz şirketi Santiment, balinaların Bitcoin dışında önde gelen altcoinlere ilgi duyduğunu belirten rapor yayınladı.

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gelir İdaresi ile birlikte kripto paralara vergi getirmek üzerine bir çalışma yapıldığını belirtti ve bunun yakında sonuçlandırılacağını vurguladı. Elvan bu açıklamasına ek olarak regülasyon konusunda da adımların atıldığını ve MASAK’ın artık denetimden tam yetkiyle sorumlu kurum olduğunu belirtti. Bu gelişmelerin ardından BTC fiyatında yüzde 1.65 oranında yükseliş görüldü ve 57 bin 337 dolardan işlem gördü. 

  8 Mayıs Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Cumartesi gününe de yükseliş trendiyle başlayan BTC fiyatında günün sonunda yüzde 2.62 oranında değer artışı gerçekleşti. Bu yükselişle 58 bin 840 dolara kadar tırmanan Bitcoin fiyatında yatırımcıların yüzü güldü. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in ağ hızı büyüdükçe, 21. yüzyıla tamamıyla hakim olacağını düşünüyor.

  New York milletvekilleri, kısa süre önce madencilik faaliyetlerini üç yıl süreyle askıya alacak bir yasa tasarısı önerdiler. Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, yaptığı söyleşide Bitcoin’in çevresel etkisine dikkat çekti.

  Bitcoin fiyatındaki artış esnasında, Coinbase borsasından yüklü miktarda çekim yapıldı. Coinbase borsasından soğuk cüzdanlara 12 bin adetten fazla BTC taşındı. Bu gelişmeler BTC fiyatındaki yükselişin devam edeceğinin sinyali olarak görüldü.

  9 Mayıs Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone ise bu yıl Bitcoin fiyatı için yükselişin devam edeceğini belirtti. Bitcoin‘in artan nüfuzunun ve ana akımdaki varlığının önde gelen kripto para birimini daha bastırılmış bir yola soktuğunu savundu.

  Viyana merkezli kripto para borsası Bitpanda, geçtiğimiz ay 170 milyon dolarlık yatırım aldığı B Serisi fonlama turunun bir başka ayağında 10 milyon euroluk yatırım daha aldı. Kripto para topluluğunun önde gelen veri toplayıcısı Glassnode tarafından sağlanan analiz tablosunda kurumsal BTC cüzdan sayısının arttığı gözlemlendi. 

  Morgan Creek Digital kurucu ortağı Jason Williams, son dönemde hızlı yükselen Dogecoin’in Bitcoin için bir reklam kampanyası olduğunu söyledi. Bu gelişmelerle birlikte BTC fiyatında bir miktar geri çekilme gözlemlendi. Günü yüzde 1 oranında düşüşle kapatan BTC yeniden 58 bin 238 dolardan işlem gördü

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle