Kripto Para

Elon Musk kripto piyasalarında ne kadar etkili bir isim?

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk 2021 yılında attığı tweetler ile kripto para piyasalarında ne kadar etkili bir isim olduğunu birçok kez gösterdi. Bu konu üzerine araştırma gerçekleştiren Investing.com’un düzenlediği ankete göre ABD’li yatırımcıların üçte ikisi, Musk’ın finansal piyasalarda en etkili kişi olduğunu düşünüyor.

  2021 yılında kripto para piyasalarında benzersiz gelişmeler yaşandı. Özellikle kripto paraların fiyatlarında yaşanan muazzam artış, 2021 yılını çoktan farklı bir konuma koydu. 2021’de yaşanan bu gelişmelerde Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, piyasada en popüler isimlerden biri haline geldi. Musk, özellikle Dogecoin (DOGE) konusunda piyasada etkili bir isim olduğunu birçok Twitter paylaşımı ile defalarca gösterdi.

  Katılımcıların Yarısından Fazlası Musk’ın Piyasadaki Etkisinin Bitmesini İstiyor

  Elon Musk’ın kripto para piyasalarındaki etkisi üzerine Investing.com ekibi online bir anket düzenledi. 1.103 kişinin katıldığı ankette katılımcıların %63’lük kısmı, finans piyasalarında en etkili kişinin Elon Musk olduğunu dile getirdi. Ankete katılan katılımcıların bir kısmı, Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) madenciliği hakkında olumsuz paylaşımlarda bulunmasından sonra elindeki Bitcoin’leri sattığını belirtti. Katılımcıların %52’lik kısmı da Musk gibi isimlerin piyasadaki etkilerini bitirmeye yönelik politikaları destekleyeceğini ifade etti.

  Musk’ın Tweet’leri İnsanları Satışa Teşvik Etti Mi?

  Investing.com anketinde ayrıca Musk’ın, Bitcoin’in çevresel etkilerine yönelik paylaşımlarına da yer verildi. Anket sonuçları, Musk’ın bu paylaşımlarının yatırımcıların çoğunu elindeki varlıklarını satmaya teşvik ettiğini işaret ediyor. Katılımcıların %38’i, Musk bu konuyla ilgili paylaşım yapana kadar konuya ilişkin bir endişeleri olmadığını belirtti.

  Ayrıca Musk’ın BTC’nin çevresel etkileri ile ilgili paylaşımlarından sonra yatırımcıların %30’luk kısmı BTC satışı yaptığını belirtti. Bu satışı yapanların %20’si ise satışları Musk’tan dolayı yaptıklarını ifade etti. Katılımcıların %84’lük kesimi, Bitcoin’in geleceğini Elon Musk’ı bağlı olduğu görüşüne katılmadığını belirtti.

  Katılımcılar Elon Musk’ın Tweet’lerini Nasıl Değerlendiriyor?

  Ankette katılımcılara Elon Musk’ın tweetlerinin ne kadar ciddiye aldıkları soruldu. Katılımcılar bu soruya birden çok yanıt verebildi. Gelen yanıtlara göre katılımcılar tweetleri şöyle değerlendiriyor:

  • %33’ü “rahatsız edici” buluyor,
  • %27’si “eğlenceli” buluyor,
  • %22’si “haksız” buluyor,
  • %28’i bu konuda kayıtsız.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle