Kripto Para

Elon Musk’ın işaret ettiği BTC tesisi değişime gidiyor

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in (BTC) fosil yakıt tüketimi nedeni ile çevre dostu olmadığını vurguladı. Ardından Tesla’nın BTC ile ödeme alımlarının askıya alındığı açıklandı. Açıklamalar sonrası Bitcoin ciddi bir düşüş yaşadı. Elon Musk’ın açıklamalarından sonra işaret ettiği Bitcoin tesisi değişim hazırlıklarına başladı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 13 Mayıs tarihinde sert değer kayıpları yaşadı. Bitcoin’in değer kaybetmesinde Elon Musk’ın yapmış olduğu açıklamalar etkili oldu. Elon Musk, Bitcoin madenciliğin enerji verimliliği konusunda iyi olmadığını vurguladı. Musk Bitcoin’in fosil yakıt tüketimi nedeni ile çevre dostu olmadığını vurguladıktan sonra, Tesla BTC ile ödeme alımlarını askıya aldığını açıkladı. Elon Musk’ın bu açıklamalarına MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’dan yanıt geldi. Musk, Saylor’a doğrudan bir BTC tesisini göstererek yanıt verdi. Musk bu yanıtı ile söz konusu BTC tesisinin değişimine yol açmış olabilir.

  Şirketten Açıklama Geldi

  Reuters haberine göre Elon Musk’ın, Michael Saylor’a yanıt verirken spesifik olarak gösterdiği Greenidge Generation Holdings, kapsamlı bir değişime hazırlanıyor. Fosil yakıt tüketimi yapan BTC tesisi, 14 Mayıs tarihli açıklamasında 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren “tamamen karbon dışı yakıtlarla ve enerjiyle” BTC madenciliği yapacağını aktardı. Greenidge Generation Holdings, aslında benzer bir adımı 2017 yılında da atmıştı. Şirket, daha önce kömür tabanlı BTC madenciliği yaparken 2017 yılında bunu doğalgaz ile değiştirmişti.

  Elon Musk’ın Tek Argümanı Elinden Kaydı

  Greenidge şirketi tarafından yapılan açıklamada karbon dengelenmesinin yapılacağı ve karbon emisyonunun azaltılması için şirketin elinden gelen her şeyi yapacağı belirtildi. Elon Musk’ın, enerji verimliliği konusunda sunduğu argümanları desteklemek için ortaya koyduğu tek örnek olan şirketin bu adımı, Musk’ı zor durumda bırakabilir. Şirketin bu adımından sonra Elon Musk’ın açıklamalarında ya da argümanlarında bir güncelleme yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Zira Elon Musk, söz konusu açıklamalarından dolayı piyasada şimdilik “istenmeyen kişi” ilan edildi.

  Musk ayrıca BTC’nin enerji modelini eleştirdikten sonra kendi favori kripto para birimi Dogecoin’inde (DOGE) de değişiklik yapmak için çalışmalara başladığını ifade etmişti. Piyasada gözle görülür bir etkiye sahip olan Musk’ın imajını nasıl düzeltmeye çalışacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle