Kripto Para

El Salvador’un BTC hikayesinin arkasında ne var?

  2021 yılı daha ilk zamanlarında, kripto para piyasaları adına unutulmaz bir yıl olacağını birçok kez kanıtladı. Ancak 2021 yılında gerçekleşen en önemli olaylardan biri, El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak ilan etmesi oldu. Strike ve Zap CEO’su Jack Mallers, El Salvador’un BTC hamlesinin perde arkasını anlattı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Aralık 2020’de büyük rallisini başlattı ve 2021 yılının ilk 4 ayında tüm zamanların rekorunu 4 kez güncelledi. Öte yandan BTC ile ilgili birçok kurumsal şirketten ve büyük ölçekli yatırımcıdan yatırım haberleri geldi. Ülkelerin Bitcoin ve kripto para benimseme oranları arttı. Tüm bunlara bağlı olarak 2021 yılı kripto para piyasaları adına şimdiden unutulmaz bir yıl oldu. Ancak yılın ve piyasaların en önemli hamlelerinden biri Haziran ayında El Salvador’dan geldi. Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan etti.

  El Salvador’un bu devrim niteliğinde karşılanan hamlesi, tüm dünya basınında yer aldı. Haber basına tam anlamıyla yansımadan önce, Strike ve Zap CEO’su Jack Mallers, Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında bu haberi duyurmuştu. Ardından Mallers, geçtiğimiz günlerde “What Bitcoin Did” isimli podcast yayınına konuk oldu. Mallers, bu yayında El Salvador’un BTC hamlesine giden yolda yaşananları ve perde arkasındaki gelişmeleri aktardı.

  Bitcoin Beach Her Şeyin Çıkış Noktası Oldu

  El Salvador’da ilk BTC hamlesi “Bitcoin Beach” ile başladı. Bir süredir Bitcoin Beach, El Salvador’da yatırımcıların BTC’yi reel alışverişlerde kullanmasına yardımcı oluyor. Jack Mallers da henüz Şubat ayındayken Bitcoin Beach’e gitti. Daha önce de El Salvador’un El Zonte kentinde yaşamış olan Mallers, Bitcoin Beach’te neler yaşandığını yerinde görmek istedi. Konuya ilişkin olarak Mallers, deneyimlerini şu ifadeler ile aktardı:

  Buradaki bütün övgü Bitcoin Beach’e ait. El Salvador’a gitme nedenim tamamen onlardı.”

  Mallers Başkan Bukele ile Görüştü

  Daha sonra başkent San Salvador’a giden Mallers, Twitter üzerinden Devlet Başkanı Niyab Bukele’nin kardeşinden bir mesaj aldı. Görüşme talebini değerlendiren Mallers, Bukele ile Bitcoin konusunda görüştü. Mallers’ın anlattıklarına göre Bukele, mevcut finans sistemin aksayan yönlerini ele aldı ve El Salvador’un atacağı BTC hamlesi için Mallers’tan da fikir aldı. Yapılan görüşmelerin neticesinde El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi ilan etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle