Kripto Para

El Salvador BTC satın almaya devam ediyor!

  Haziran ayında Kongre’de oy çokluğuyla kabul edilen ve Eylül’de resmen yürürlüğe giren Bitcoin (BTC) yasası ile birçok eleştiriye maruz kalan El Salvador, Bitcoin’deki fiyat düzeltmesini alım fırsatı olarak değerlendirdi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter’dan 420 adet daha Bitcoin aldıklarını duyurdu.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayı başlarında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, kripto para topluluklarının nabzını yokladı. Ülkede Bitcoin’in (BTC) yasal para birimi olma fikrini ortaya attıktan sonra topluluklardan fazlasıyla pozitif geri dönüş alan Bukele, daha sonra Kongre’ye bu yasa tasarısını sundu. 9 Haziran tarihinde tasarı oy çokluğuyla kabul edildi ve 7 Eylül tarihinde söz konusu yasa, resmen yürürlüğe girdi. Yasanın yürürlüğe girdiği gün El Salvador, 700 adet Bitcoin satın aldı ve bu alım, ülkenin ilk Bitcoin satın alma işlemi oldu.

  El Salvador, Bitcoin’den Emin

  7 Eylül tarihinde, dünyanın birçok yerinde eleştirilere maruz kalan El Salvador’un yasayı yürürlüğe koyması ile birlikte Bitcoin sert bir fiyat düzeltmesi yaşamıştı. O tarihten sonra Eylül ayını durgun geçiren Bitcoin, Ekim ayında yeniden sert yükselişlere başladı. Nihayetinde 20 Ekim tarihinde 67 bin dolar seviyesine tırmanan Bitcoin, tüm zamanların rekorunu da kırmış oldu. Bukele, gelen eleştirilere karşı BTC’nin rekoru sonrası yaptığı paylaşımında, aldıkları kararın “doğru” olduğunu ima etti. Sonrasında ise Bukele, yeni alımlar için yeni fiyat düzeltmelerini beklediklerini belirtti.

  Nayib Bukele, Satın Alma İşlemini Keyifli Paylaşımla Duyurdu

  Nayib Bukele’nin, beklediklerini belirttiği fiyat düzeltmesi 27 Ekim Çarşamba günü TSİ öğlen saatlerinde gerçekleşti. Rekor sonrası 60 bin dolar bandına gerileyen BTC, bu tarihte dakikalar içinde 58 bin dolar bandına geriledi. Aradığı fırsatı yakalayan El Salvador, bu düşüşle birlikte 420 adet daha Bitcoin satın aldı. Satın alma işlemine ilişkin olarak Nayib Bukele de Twitter üzerinden paylaşımda bulundu. Bukele söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “Uzun bir bekleyiş oldu ama buna değdi. Az önce dipten 420 yeni Bitcoin satın aldık! Hahaha zaten kâr ediyoruz ve bir kez daha satın aldık.”

  El Salvador, Elinde En Çok BTC Bulunan Ülke Değil

  El Salvador’un rezervlerine 420 yeni Bitcoin’i de eklemesi ile birlikte kasasındaki Bitcoin sayısı da 1.120’ye ulaştı. Ancak yine de El Salvador, henüz dünyada elinde en çok Bitcoin bulunduran ülke konumunda değil. Zira Bulgaristan’ın elinde, suçlulardan ele geçirilen ve değeri 12 milyar doları aşan Bitcoin’ler bulunuyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle