Kripto Para

Devletin el koyduğu kripto paraların değeri 8 katına çıktı

  Hollanda’da yetkililer suçlulardan 2020 yılı boyunca toplamda 303 milyon Euro topladı. Nakit ve kripto paralardan oluşan bu tutar içindeki kripto paralarda, bir önceki yıla göre 8 katlık artış yaşandı.

  2020 yılı kripto para piyasaları için eşsiz bir yıl olarak geride kaldı. Birçok beklenmedik ve öngörülemez gelişmenin yaşandığı 2020’den sonra 2021 yılında, kripto paralara duyulan ilgi de durmadan artış gösterdi. Bu ilgi artışında en büyük etkenlerden biri, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para biriminin kısa vadelerde çok ciddi değer artışları elde etmesi olarak gösteriliyor. Zira Bitcoin Mart 2020 döneminde 3 bin 700 dolar seviyelerindeydi ve 1 yılda fiyatını 60 bin doların üzerine çıkarmayı başardı.

  Bitcoin ve kripto paralardaki bu ciddi artışlar yatırımcıların piyasaya girmesinde öncü etken oldu. Ancak bu değer artışları sadece yatırımcıları değil, suç eylemleri yürüten kişilerin de sektöre ilgi duymasını sağladı. Bu süreçte yasadışı eylemlerde kripto para kullanım oranı da artış gösterdi. Hollanda’da yetkililer de yasadışı eylemlerde kullanılan paralara el koymaya devam ediyor. Bu kapsamda 2020 yılında Hollandalı yetkililer 303 milyon Euro’ya el koydu. El koyulan paraların 8,2 milyon Euro’luk kısmını kripto paralar oluşturuyor.

  “Kötü Amaçlı Kripto Para Kullanımında” Artış

  Hollanda Kamu Savcılığı Servisi tarafından yıl boyunca yürütülen soruşturmaların neticesinde, 2019’da el koyulan paralardan 44,9 milyon Euro fazlasına 2020 yılında el koyuldu. Ayrıca el koyulan 303 milyon Euro’nun yanı sıra, başka ülkeler ile yapılan işbirlikleri kapsamında da 184 milyon Euro’ya el koyuldu.

  2019’da el koyulan paraların 1,1 milyon Euro’luk bölümünü kripto paralar oluşturuyordu. Bu miktar 2020 yılında 8,2 milyon Euro’ya yükseldi. Kara para aklama davalarına bakan Savcı Anita van Dis, bu süreçte kripto paraların “kötü amaçlı kullanımında” ciddi artışlar olduğunu ifade etti.

  El Koyulan Kripto Paralar Euro’ya Dönüştürülüyor

  Hollanda’da suçlulardan toplanan kripto paralar, vakit kaybedilmeden Euro’ya dönüştürülüyor. Kamu Savcılığı Servisi Danışmanı Reiner Bredenood, bu durumu şu ifadeler ile anlattı:

  “Bazı ülkelerde kripto paralar mahkeme kararı alınana kadar tutuluyor. Fakat biz suç eylemlerinde kullanılmış varlıklar üzerinden spekülasyonda bulunuyormuş gibi bir izlenim vermek istemiyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle