Kripto Para

Singapur kripto kurallarını giderek zorlaştırıyor!

  Kripto para regülasyonları konusunda dünyanın en sert kurallarının uygulandığı ülkelerden biri olan Singapur’da, merkez bankasından kripto paralar ve sabit coin işlemlerine ilişkin öneri geldi. Gelen öneride sabit coin’lerde nakit rezerv şartı öne çıkarken, diğer kripto para işlemlerinde ise “işlem yapılabilmesinin olabildiğince zorlaştırılması” önerisi öne çıktı.

  Bir dönem, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance borsasının da lisans alma konusunda büyük zorluklar ve engellerle karşılaştığı Singapur’da, kripto paralar yeniden masaya yatırıldı. Kripto para regülasyonları konusunda dünyanın en sert kurallarına sahip ülkelerden biri olan Singapur’da, merkez bankasından kripto para ve sabit coin işlemlerine ilişkin kritik öneriler geldi. Merkez bankası, sabit coin işlemleri için nakit rezerv şartı önerirken, kripto para işlemlerinin de olabildiğince zorlaştırılması yönünde öneride bulundu.

  “Şirket Fonları Müşteri Fonlarından Kesinlikle Ayrılmalı”

  Singapur Merkez Bankası, söz konusu önerilerini ülkenin regülatör kurumu konumundaki Para Otoritesi’ne (MAS), “kripto para yatırımcılarının yaşadığı kayıpların önüne geçme” amacıyla sundu. Merkez bankasının 2 sayfalık öneri metninde en önemli başlıklardan biri de “kripto para şirketlerinin müşteri fonlarını başkalarına kredi olarak verememesi” başlığı oldu. Söz konusu maddede, şirket fonlarının kesinlikle müşteri fonlarından ayrı tutulması gerektiği vurgulanıyor.

  Kredi Kartı Kullanımının Engellenmesi Önerisi

  Söz konusu öneri raporunda ayrıca bir diğer dikkat çeken madde, kredi kartları ile ilgiliydi. Bu maddede, kripto para şirketlerinin işlem yapma konusunda küçük yatırımcıları teşvik etmemesi konusu yer alıyor. Yani bu madde, yatırımcıların işlerinin “kolaylaştırılmamasını” öneriyor. Merkez bankası bu önerisinde, şirketlerin kredi kartları ile ödeme yapılmasını engelleme veya önceden müşteriye kripto para alabilmesi için kredi verilmemesi gerektiğini belirtiyor. MAS ise kendilerinin halihazırda bireysel yatırımcıları bu yatırım türlerinden uzak tutmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

  Sabit Coin’lerde Nakit Rezerv Önerisi

  Merkez bankasının sabit coin’ler ile ilgili önerisinde ise rezerv varlıklar konusu öne çıkıyor. Aslında bu maddede önerilen işleyiş, diğer birçok ülkenin de sabit coin düzenleme adımları arasında yer alıyor. Buna göre ülkenin para birimi olan Singapur doları, sabit coin’lerin bağlı olduğu tek para birimi olarak kabul edilirken, rezervlerin de nakit ve nakde denk varlıklardan veya kısa vadeli devlet menkul kıymet varlıklarından olması gerektiği öneriliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle