Kripto Para

Dijital Euro çalışmaları resmen başladı!

  Avrupa Birliği’nin merkez bankası olan, Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro projesinde start düğmesine bastı. Uzun süredir tartışılan ve üzerinde çalışılan dijital euro projesinde ilk adımın 24 ay süreceği açıklandı…

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan duyuruda bir süredir tartışmaların odağında olan dijital euro ile ilgili sürecin resmen başladığı belirtildi. ECB Başkanı Christine Lagarde, konuyla ilgili açıklamasında projenin ilerleyişini ifade etti. Buna göre ilk 24 aylık kısımda dijital euro altyapı araştırmalarına hız verilecek. 

  Başkan Christine Lagarde, dijital euronun Bitcoin’e göre daha çevreci olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı: “Bizim amacımız, içinde bulunduğumuz bu dijital çağda hem vatandaşların hem de firmaların, paranın en güvenli formuna, merkez bankası parasına ulaşabilmesini sağlamaktır”.

  Nakit Parayı Tamamlayıcı Özellikte Olacak

  Projenin 24 aylık araştırma döneminde CBDC’nin kullanıcı ihtiyaçlarına göre nasıl tasarlanacağı konusunda planlamalar yapılacak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) resmi internet sitesinde yapılan duyuruda planlama sürecinin ayrıntılarına yer verildi: 

  “Dijital euro Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılayabilmenin yanı sıra, yasadışı aktivitelerin önlenmesine yardımcı olmalı ve finansal istikrar ile para politikalarına yapılacak müdahaleleri de önleyebilmelidir. Dijital euro nakit paranın yerini almayacaktır, sadece ona destek olacak, onu tamamlayacaktır. Araştırma safhası, dijital euronun, hedeflerine ulaşmak için öncelikli olarak sağlaması gereken risksiz ve güvenli kullanım koşullarını inceleyecek.”

  Bitcoin’den Daha Çevreci

  Avrupa Merkez Bankası’nın resmi sitesinde yapılan açıklamalarda, sürecin devamında dijital euro defteri, gizlilik, kara para aklamayla mücadele gibi konularda araştırmalar yapılacağı yer aldı. Saniyede 10 binlerce işlem yapabilecek kapasitede olan dijital euronun tüketeceği enerji hakkında da detaylara yer verildi

  Bitcoin için harcanan elektrik enerjisi ile dijital euronun enerjisi kıyaslandığında, en büyük kripto para birimine göre çok daha çevreci olduğu ifade edildi. ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, “Bulgularımızı düzenli olarak vatandaşlar, ticari işletmeler ve ödeme şirketleriyle paylaşacağız” diyerek araştırma sürecini özetledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle