Kripto Para

Dev banka kripto para işlemlerine yasak getirdi

  Kripto para piyasalarına duyulan ilgi arttıkça kurum, kuruluş ve ülkelerin de bu alana yaklaşımları şekil alıyor. Bu kez de Birleşik Krallık merkezli dev bankacılık kuruluşu TSB, müşterilerine kripto para alım-satımında kısıtlama getirerek bu alanda bir adım attı.

  Kripto para piyasaları 2009’da Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesi ile birlikte ortaya çıktı. 12 yıldır hayatımızda olan kripto paralar, 2021 yılında bunu fazlasıyla hissettirdi. Kripto paralar ana akımda artık çok sık şekilde yer edinmeye başlayınca, birçok yerde kripto paralar ile ilgili yapılan çalışma da gündeme gelir oldu. Bu kez de kripto paralar konusunda bir düzenleme çalışması, Edinburgh merkezli dev bankacılık kuruluşu TSB’den geldi. TSB, müşterilerine kripto para alım-satımı konusunda kısıtlama getirdi.

  TSB Tarafından Yapılan Açıklama

  Birleşik Krallık merkezli bazı bankalar daha önce kripto para konusunda kısıtlama adımı atmıştı. Bu kervana katılan son banka da TSB oldu. TSB neden bu kararı aldığını da açıkladı. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre 5 milyondan fazla müşterisinin kripto para işlemleri yasaklandı. Banka, bu adımı Binance ve Kraken borsalarında yasa dışı işlemler gerçekleştiği iddialarından endişelendiği için attığını duyurdu. Bankanın üst düzey yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Müşterilerimizi koruma sorumluluğumuzu son derece ciddiye alıyoruz. Yüksek dolandırıcılık oranlarına sahip yatırımcıları ve platformları kapsamlı şekilde mercek altına aldık.”

  Birleşik Krallık Merkezli Bankaların Kripto Para Yasak ve Kısıtlamaları

  Daha önce Birleşik Krallık merkezli bankacılık kuruluşlarından Monzo, Natwest, Barclays ve Starling gibi bankalar da müşterilerinin kripto para borsalarına para transferlerini engellemek üzere adımlar atmıştı. Son olarak TSB de benzer bir adım attı. The Times, TBS’nin bu adımı “kullanıcı güvenliğinden endişe duyduğu için” attığını yazdı. Banka tarafından yapılan açıklamaya ve The Times haberine göre, her 8 transfer işleminden biri yasadışı faaliyetler için yapılıyor.

  Binance İddiaları Piyasada Şüphe Oluşturdu

  Bankanın bu kararı almasının arkasında yasadışı işlem iddiaları yer aldığı kadar bazı kripto para borsalarının adının geçtiği iddialar da yer alıyor. Binance ile ilgili gündeme gelen iddialar, sadece bankaların değil, birçok bireysel ve kurumsal yatırımcının da borsaya şüpheyle yaklaşmasına neden olmuştu. Binance ortaya atılan “yasadışı eylemlere zemin oluşturma” iddialarını reddediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle