Kripto Para

Maymun temalı NFT projesinden ilginç ETH bağışı

  Kripto para piyasalarının ulaştığı sınırlar artık şaşırtıcı noktalara geldi. 11 Ağustos tarihinde “Bored Ape Yacht Club” isimli ve maymun temalı bir NFT (non-fungible-token) projesi, “Orangutan Outreach” isimli bir yardım kuruluşuna 208 bin dolar değerinde Ethereum (ETH) bağışında bulundu.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok ciddi şekilde büyüme gösterdi. Sektör, gelen yeni yatırımcılarla birlikte öngörülemez şekilde genişledi, bu genişleme sektörün uzandığı hemen hemen her alanda kendisini gösterdi. Sektördeki büyümeye katılan NFT (non-fungible-token) akımı, ünlü isimlerin de NFT ürünlerine ilgi duymasıyla oldukça popüler hale geldi. Son dönemlerde piyasaların ve ana akımın en popüler alanlarından biri haline dönüşen NFT piyasasında, çok ilginç bir bağış örneği görüldü.

  66,45 Ethereum Bağışı Yapıldı

  Büyüyen NFT sektörü, kendisini bu büyüme sürecinde birçok farklı alanda göstermişti. Futbol sahaları, müzik etkinlikleri, konser anları, siyasi değişimler, görsel sanatlar, sosyal medya paylaşımları gibi birçok alanda kendisini gösteren NFT ürünler, bu kez de bir bağış etkinliğinde kendisini gösterdi. 11 Ağustos Çarşamba günü “Bored Ape Yacht Club” isimli ve maymun temalı NFT projesi, “Orangutan Outreach” isimli bir yardım kuruluşuna toplam 66,45 Ethereum (ETH) bağışladı. Bağış gerçekleştiğinde bu Ethereum’lar yaklaşık 208 bin dolara denk geliyordu.

  Bağış Nasıl Yapıldı, Orangutan Outreach Nedir?

  Söz konusu bağış işlemleri, bağış platformu olan The Giving Block aracılığıyla yapıldı. The Giving Block platformu, bu gibi bağış etkinliklerinde toplumun desteklediği hayır ve yardım kurum ve kuruluşlarına doğrudan kripto para ödemeleri gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. Ethereum bağışı yapılan New York merkezli Orangutan Outreach kurumu, Borneo ve Sumatra’daki orangutanların korunması amacıyla 2007 yılında kurulmuş olan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

  Bored Ape Yacht Club Nedir?

  Orangutan Outreach kuruluşuna ETH bağışında bulunan Bored Ape Yacht Club ise maymun içeriklerinden oluşan bir NFT koleksiyonudur. Fakat bu koleksiyonda NFT sahipleri, paylaşılan dijital bir tuvalde çizimler de dahil olmak üzere başka ayrıcalıklar da elde edebilirler. NFT sahipleri bu ayrıcalıkları, Ethereum cüzdanları ile oturum açtıklarında, sahip oldukları NFT’yi satın aldıklarında kazanabilirler.

  23 Nisan’da piyasaya sürülen maymun temalı NFT koleksiyonu, 1 Mayıs tarihinde tükendi. O dönemde her bir NFT’nin üretilmesinin maliyeti 0,08 ETH değerindeydi ve her biri yaklaşık 220 dolara denk geliyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle