Kripto Para

DeFi platformu hacklendi: 8 Milyon dolar kayıp!

  Kripto para piyasası çalkantılı bir dönemden geçerken zaman zaman borsalarda ve platformlarda hack saldırıları da gündeme geliyor. DeFi opsiyon piyasası platformu FinNexus da hack saldırısıyla zarara uğrayan platformlar arasına girdi…

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) opsiyon platformu FinNexus tarafından yapılan açıklamada, hack saldırısına uğradığı bilgisi paylaşıldı. Platformun kullanıcılarını bilgilendirmek amacıyla yapılan bu açıklamaya rağmen, topluluğun takip ettiği önemli analistler ise olayın bir hack saldırısı olmadığını iddia etti.

  FinNexus resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada protokolün ERC – 20 akıllı sözleşmesinin saldırıya uğradığı açıklandı. Kripto para basınında da geniş yankı bulan bu olay, pek çok yatırımcının dikkatini çekti. Olayın detayları belli olana kadar platformdan yapılan istekte kullanıcılardan paralarını geri çekmeleri talep edildi. 

  FNX Kripto Para Biriminin Fiyatı Çakıldı

  Merkeziyetsiz finans opsiyon platformu FinNexus, kullanıcıları platformun yerel kripto para birimi FNX’i borsalardan almaktan kaçınmaları konusunda da uyardı. Bu uyarı ve bildirinin gerçekleşmesinin arından FNX kripto para biriminin fiyatı hızlı şekilde çakıldı. Kısa sürede yüzde 90’a yakın oranda değer kaybı yaşayan FNX yatırımcının dikkatinden kaçamadı.

  Öte yandan konu hakkında detaylı araştırma yapan kripto para topluluğunun önde gelen analistleri, FinNexus protokolünün gerçekten hacklenmediği konusunda iddialar ortaya attı. Çeşitli açıklamalarda bulunan popüler analistler, kullanıcıların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

  Hack Saldırısı Olduğu Şüpheli

  Analist Igor Igamberdiev, protokolün orijinal sahibinden Ethereum ve Binance Smart Chain’de bulunan bir adrese devredildiğini açıklamasıyla dikkat çekti. Popüler analiste göre mintleme işleminden sonra FNX token dump gördü. Analist bu konu hakkında “Rug pull mu yoksa private key mi çalındı?” sorusunu yönelterek yeni bir tartışma başlattı.

  DeFi dünyasının önde gelen analistlerinden Chris Blec de çarpıcı açıklamalar yaptı. FinNexus platformuna ait işlemler arasında admin key kullanılarak sözleşme sahibinin değiştirildiğine dair işlem bulunduğunu vurguladı. Blec bu işlemden sonra pek çok tokenın mintlenerek borsada satıldığını söyledi ve olayın hack saldırısı olmadığını öne sürdü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle