Kripto Para

Avustralya’da pilot CBDC kullanım uygulaması başladı!

  Avustralya Merkez Bankası, ülkedeki CBDC potansiyelini keşfetmek için düğmeye bastı! 2020 yılında PoC oluşturulmasında olası bir CBDC denemesi açıklanan ülkede, araştırmada bir sonraki adıma geçilerek potansiyel faydaların daha iyi anlaşılması için girişimler başladı.

  Avustralya, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) konusunda bir sonraki levele geçiş yaptı! 2020 yılında kavram kanıtı (PoC) oluşturulması için CBDC deneme planı yaptıkları açıklanan ülkede bir sonraki aşamaya geçilerek olası faydaların ortaya konması için çalışmalar başladı.

  1 Yıllık Pilot Proje Başlatıldı!

  Avustralya Merkez Bankası (RBA), CBDC’lerin avantajlarını ve dezavantajlarını keşfetmek için bir yıllık araştırma sürecine resmen start verdi! 12 aylık bir çalışma için RBA, Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi (DFCRC) ile işbirliği gerçekleştirecek. İşbirliğinde ilk odaklanılacak nokta potansiyel negatif yönlere de dikkat edilerek dijital para birimi oluşturulmanın ticari yönden sunduğu artılar değerlendirilecek.

  9 Ağustos tarihinde yapılan basın açıklaması ile yapılan duyuruda projede, “yenilikçi kullanım durumları ve iş modelleri” üzerinde odaklanılacağı vurgusu yapıldı. Ülkede Vali Yardımcısı Michele Bullock bu gelişmeyi değerlendirirken, “Bu proje, CBDC araştırmamızda önemli bir sonraki adımdır. Bir CBDC’nin Avustralya’ya getirebileceği potansiyel faydaları daha iyi anlamak için çok çeşitli endüstri katılımcılarıyla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Bireyler ve Firmalar Tarafından Kullanımı Hedefleniyor

  RBA ile DFCRC işbirliği ile pilot CBDC uygulamasına start veren Avustralya’da ana hedef, bireylerin ve firmaların kullanabileceği bir CBDC ortaya koymak. Tokenize edilmiş dijital dolar ihracı için çalışan ülke, start verdiği uygulamada endüstride kullanım örneklerini de gözden geçirerek benzersiz bir araştırma makalesi ile araştırmaya nokta koyacak.

  CBDC Çalışmaları Dünyada Hız Kazandı

  Finansın bir sonraki inovasyonu olarak gösterilen CBDC’lere yönelik çalışmalar dünya çapında hız kazandı. 100’den fazla ülkede CBDC kurulumuna yönelik önemli adımlar atılırken, IMF de CBDC’lere kripto para birimlerinin aksine sıcak bakıyor.

  Çin, dijital Yuan’ını çoktan test etti ve bu yarışı önde götürüyor. Yine bir başka Uzak Doğu ülkesi Tayland 2 yıllık perakende CBDC testlerini 5 Ağustos’ta duyurdu. Avustralya Hükümeti de 180 milyon dolarlık bir araştırma programını başlatarak bu alanda aşama kaydetmeyi hedefliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle