Kripto Para

Bu hata Binance’a “pahalıya” mal olur!

  Blockchain analitik firması ChainArgos tarafından ortaya çıkartılan gerçek dünyanın en büyük kripto para borsası tarafından kabul edildi! Binance, müşterilerinin borsa fonlarını B-teminat fonları ile birlikte sakladığını kabul ederek yatırımcı güvenini sarstı.

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’tan kullanıcılarının güvenini sarsacak bir itiraf geldi. Binance sözcüsünden gelen bu dikkatsizlik itirafı, borsa fonlarını dünyanın en büyüğünde saklamayı tercih eden müşterileri kızdırabilir!

  Teminat Fonları Yanlışlıkla Cüzdana Taşındı!

  Bir Binance sözcüsü tarafından kabul edilen bir karışıklık, borsanın saklama hizmetinde meydana gelen karışıklığı ortaya çıkardı. Cüzdana taşınan teminat varlıklarının yanlışlıkla bu işleme maruz kaldığını söyleyen sözcü, “Teminat varlıkları daha önce bu cüzdana yanlışlıkla taşınmış ve B-Token Teminat Kanıtı sayfasında buna göre referans verilmiş. Binance bu hatanın farkındadır ve bu varlıkları tahsis edilmiş teminat cüzdanlarına aktarma sürecindedir. Borsada tutulan varlıklar 1:1 oranında desteklenmiştir ve desteklenmeye devam etmektedir.” ifadeleri ile karışıklığı kabul etti.

  İlk Olarak ChainArgos Sorunu Tanımlamıştı

  Müşterilerinin değişim fonlarını B-teminat fonlarıyla birlikte saklamayı kabul ederek yapılmaması gereken bir hataya imza atan borsanın bu hatası, ilk bir blockchain analitik firması olan ChainArgos tarafından ortaya çıkarılmıştı.

  Borsanın depolama yapısı incelendiğinde, rezervlerinin neredeyse yarısının Binance 8 olarak isimlendirilen bir soğuk cüzdanda tutulduğu biliniyor. Cüzdanda meydana gelen aşırı şişme ise tahmin edilenden fazla jetonun cüzdanda olduğunu gösteriyordu. 17 Ocak 2023’te ise ChainArgos, bu karışıklığı tespit etti ve kurucu ortağı Jonathan Reiter, müşterilerin ve sabitleyici fonların bariz bir şekilde karışması konusunda Binance’i uyardı.

  Karışıklık Kripto Endüstrisinde Endişeye Yol Açtı

  Yaşanan bu karışıklık ise sektörde endişeye yol açtı. Müşterilerin fonlarının saklama yönetimi garantisinde bariz bir sorun yaşayan Binance’a bu konuda sert bir eleştiri de CEC Capital’de kripto ticaret danışmanı olarak çalışan Laurent Kssis’ten geldi.

  Kssis, Binance’i müşterilerin fonları ile kullanılan teminat arasında ayrım yapamamakla eleştirerek adeta alaya aldı. Kssis, bu hatanın sadece güven kaybına yol açmayacağını ise, “Borsadaki fon veya likidite eksikliği nedeniyle fon sahiplerinin para çekmesi engellenebilir” ifadeleri ile açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle