Kripto Para

Cumhurbaşkanlığı duyurdu! Kripto para düzenlemeleri geliyor

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto para sektörünü yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Küresel ve ülke standartlarına uygun adımlar atılacağını belirten Ertem, söz konusu düzenlemelerin çok yakında açıklanacağını söyledi…

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönem yaşanırken, yerli yatırımcıları yakından ilgilendiren açıklamalar Cumhurbaşkanlığı’ndan geldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, ulusal basında kripto para regülasyonları hakkında konuştu. Son dönemde Thodex kripto para borsasının yarattığı olumsuz durumla ilgili gelen soruları yanıtladı.

  Cemil Ertem, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan kripto para ile ödemeleri yasaklayan kararı ve devam eden çalışmaları yorumladı. Yerli kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği açıklamalarda Ertem, kripto para sektöründe saadet zinciri oluştuğunu vurguladı.

  Kripto Para Düzenlemeleri Yakında Açıklanacak

  TCMB tarafından yayınlanan yeni yönetmeliğe göre 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren kripto paralar ile ödeme yapmak yasaklanacak. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto paralar için yapılan düzenleme çalışmalarına değinirken, regülasyon konusunda TCMB dışında farklı kurumların da çalıştığını söyledi.

  Kripto para basınında ve ulusal basında geniş yakı bulan açıklamalarda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem şunları söyledi:

  “Bu konudaki düzenlemeler reform programımızda da var. Burada esasında saadet zincirleri oluşuyor. Bu konuda hem vatandaşlarımızın tasarruflarını doğru değerlendirmesi açısından hem de haksız kazanç elde eden yapıların oluşmaması açısından düzenlemeler yapılmalıdır.”

  Küresel ve İç Ekonomiye Uygun Düzenleme

  Cemil Ertem, kripto para sektöründe mağduriyet yaratılmaması için çok hızlı düzenlemeler yapılması gerektiğini ve bunun da en kısa sürede yapılacağını açıkladı. TCMB tarafından Resmi Gazete’de yayımlanarak duyurulan yönetmelik hakkında konuşan Ertem, bunun çok sayıda merkez bankası tarafından da yapılan uygulama olduğunu söyledi. 

  Yerli yatırımcının merakla beklediği kripto para düzenlemesinin özetini yapan Ertem, bu konuda çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, “Türkiye küresel tarafı da takip ederek kendi ekonomi sistemine de uygun, onunla barışık piyasa düzenlemesi yapacaktır.” açıklamasıyla durumu özetledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle