Kripto Para

G7 ülkeleri kripto para kazançlarına göz dikmiş olabilir

  Kripto para piyasalarında yaşanan hızlı yükseliş ivmesinin sonuçları endişe yarattı. Bazı finans uzmanları, G7 ülkelerindeki vergi kurumlarının kripto paralardan elde edilen kazançlar için harekete geçtiğini söyledi…

  Kripto para sektöründeki hızlı büyüme ve yüksek kazanç fırsatları, hem ulusal hem de uluslararası kurumları harekete geçirdi. Vergi kurumları, kripto paralar üzerinde elde edilen karları gördükten sonra sert önlemler almak için çalışmalara başladı. Kripto para sektörünün uzman isimleri, G7 ülkelerinin de bu önlemlere başlayabileceğini düşünüyor.

  G7 ülkeleri olarak bilinen ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere, kripto para kazançları üzerinden vergi toplamayı amaçlıyor. En yakın G7 ülkeleri zirvesi, 12 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek. Bu konferansta Japonya, kripto para kazançları üzerinden alınacak vergilere ve Merkez Bankası Dijital Paraları üzerinde duracak.

  Japonya Regülasyon İşini Sıkı Tutuyor

  Kripto para sektörünün yakından takip ettiği üzere Japonya, geçtiğimiz aylarda regülasyonlar konusunda standartlar oluşturmuştu. Japon yetkililer kripto para sektöründeki regülasyonlar konusunda G20 ülkelerinin liderlerine kitapçıklar dağıtmıştı. Bu hamleler ile birlikte kripto para vergileri sadece G7 ülkeleri ile sınırlı kalmayıp diğer ülkelerin de gündemine geldi.

  Ülkelerin ortak hareket etmesiyle birlikte uluslararası alanda kripto para kazançlarına vergi getirilmesi konusu daha çok dile getirilmeye başlandı. Son olarak İspanya, vergilendirilmemiş kripto para kazançlarını 6 bin dolara kadar cezalandırmayı planlıyor. Buna benzer para cezaları, kripto para cüzdanlarında yanlış evrakların sunumunda da geçerli olacak. 

  Güney Kore ve Rusya Vergi Almaya Başlayacak

  Kripto para basınında yer alan son bilgilere göre İspanya Vergi Dairesi, deniz ötesi kripto para hesaplarına vurgun yapmayı hedefliyor. Öte yandan Rusya’da da kripto para deklarasyon sistemi üzerindeki hazırlıkların 2021 finansal yılda devreye girmesi bekleniyor. Kripto para vergileri Güney Kore’de 2022 yılında devreye girecek. 

  Kripto para vergisi hakkındaki çalışmalar, Güney Kore’de etkin hale getirildi fakat işlem yapanlar için 3 aylık süre tanındı. Bu 3 aylık süre borsaların hükümete zamanında yetiştirilemeyeceği sebebiyle öne çıkarıldı. Güney Kore dışında diğer Asya ülkelerinde de bu yıl içinde kripto para vergilerinin alınmaya başlanacağı öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle