Kripto Para

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kripto para açıklaması!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son açıklamasında kripto para sektörünü yakından ilgilendiren ifadeler kullandı. Yerli kripto para yatırımcılarının dikkatini çeken açıklamanın detayları konuşuldu…

  Geçtiğimiz günlerde hatırlanacağı üzere T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kripto para birimlerine yönelik bir açıklama yapılmıştı. Bakanlığın diğer devlet kuruluşları ile birlikte kripto para sektörünü endişe ile takip ettiklerini açıklaması, yerli kripto para yatırımcılarını tedirgin etmişti. 

  Bu açıklamanın kripto para birimlerine ve yatırımlarına yönelik vergi veya yasak getirileceği şeklinde yorumlanmasının ardından sektörü ilgilendiren bir açıklama da Cumhurbaşkanından geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü açıklamasında dijital paralar sıfatıyla kripto para sektörüne değindi: “Dijital paralar ile ilgili teknolojik ve hukuki altyapılar üzerinde çalışıyoruz.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması Ne İfade Ediyor?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son konuşmasında dijital paralar diyerek kripto para sektörüne ayrı bir parantez açmasının yankıları duyulmaya başlandı. Kripto para sektörünün önde gelen isimleri ve otoriteler de yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Türkiye’nin nüfus yoğunluğu baz alındığında dünyada en fazla kripto para kullanımının olduğu ülkelerden biri olduğu biliniyor. 

  Kripto para yatırımcıları, devlet tarafından sektöre ve yatırımlara yönelik bir yaptırım geleceğinin endişesini yaşıyor. Özellikle kripto para kazançlarına veya alım satım işlemlerine vergi getirileceği konusu gündemde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Pek çok kripto para yatırımcısı, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağını merak ediyor.

  Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama

  Kripto para uzmanları ve sektörün yerli temsilcilerine göre, bu aşamada kripto paralara bir yasak gelmesi söz konusu olarak görülmüyor. Her ne kadar kripto paraların yasaklanmasına mümkün gözüyle bakılmasa da kripto para yatırımcılarının kazançlarına veya işlemlerine vergi uygulaması daha ağır basıyor.

  Gelecek yakın bir zamanda Maliye Bakanlığı bünyesindeki çalışmalar neticesinde kripto paralar konusunda önemli bir düzenleme yapılacağı öğrenilen bilgiler arasında yer alıyor. Henüz net tarih verilmese de hükümetten gelen peş peşe açıklamalar, bu yıl içinde kripto paralar hakkında yasal düzenleme yapılacağını işaret ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle