Kripto Para

D-8 ülkeleri ortak bir kripto para çıkartabilir!

  Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayınlanan dijital para çalışmalarına ilişkin önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’nin dijital para altyapı çalışmaları 2021 sonunda tamamlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8 Nisan tarihinde katıldığı etkinlikte konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bu alanda yapılan çalışmaların ülkenin gelişimi için önemli olduğunu ifade etti.

  Son günlerde ülkelerin merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ilişkin haberler peş peşe geliyor. Japonya, İsveç, Rusya gibi ülkelerin adım attığı bu sektöre geçtiğimiz haftalarda Türkiye de adım atmıştı. Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayınlanan Ekonomik Reform Paketi Takvimi’nde, Türkiye’nin dijital para altyapı çalışmalarının 31 Aralık’ta tamamlanacağı belirtilmişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8 Nisan tarihinde bir etkinliğe katıldı. Erdoğan katıldığı etkinlikte yapay zeka, Blockchain teknolojisi ve büyük veri teknolojilerinin önemine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu alanlarda gerçekleştirilen çalışmaların ülkenin gelişimi için önemli olduğunu ifade etti.

  Erdoğan D-8 Zirvesinde Konuştu

  D-8 Teşkilatı 10. Zirve Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkinlikte dijital paralara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. D-8 Teşkilatı’nda Türkiye dışında Endonezya, Mısır, Pakistan, İran, Bangladeş, Nijerya ve Malezya bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Blockchain teknolojisinin ve yerel para önemini vurguladığı açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

  Online platforma dayalı bir İslami Megabank fikrinin yapılabilir olduğuna inanıyoruz

  D-8 Teşkilatı 10. Zirve Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, teşkilat içerisinde faaliyet gösteren D-8 Araştırma ve İnovasyon Öncüleri Ağı ile ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Söz konusu teşkilat üyesi ülkelerde bulunan üniversiteler bu ağda görev alabiliyor. Ağda yürüten çalışmalarda teknoloji transferleri, inovatif çalışma ve fikri mülkiyet konularında işbirliği sağlanıyor.

  Erdoğan D-8 Ülkelerine Çağrıda Bulundu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye’deki üniversitelerin ve araştırma kurum ve kuruluşlarının bu ağ sayesinde yol kat ettiğini ifade etti. Erdoğan, yapay zeka, büyük veri, Blockchain ve nesnelerin interneti alanlarında bilgi paylaşımı yapılabildiğini vurguladı. Erdoğan açıklamalarında ağın “Ülkelerimizin hak ettiği yere ulaşması bakımından kritik önemde” olduğunu söyledi.

  2017 yılındaki İstanbul Zirvesi’ni hatırlatan Erdoğan, zirve ülkelerine çağrıda bulundu. Erdoğan açıklamasında şu sözlere yer verdi:

  Ülkelerimizi, kur kaynaklı risklerden korumak için yerel para ile ticarete ağırlık vermemiz şarttır.”

  D-8'i Kuran Necmettin Erbakan: "Atom Bomasından Daha Mühim"

  D-8 kuruluşu, yıllar evvel eski başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından kurulmuş NATO, AB benzeri bir kuruluş. Bünyesinde 8 islam ülkesinin yer aldığı D-8'in amacı bölgede ortak pazar, ortak ekonomi ve ortak bir güç oluşturarak bölgede ve daha sonra dünyada refah temin etmektir. 

  Necmettin Erbakan bir konuşmasında, madeni bir para birimini çıkartıp "Bu gördüğünüz şey atom bombasından daha mühimdir" diyerek ortak para birimi vurgusunda bulunmuştu. Bugün gelinen şartlarda D-8'in gündemine blockchain ve kripto paraların gelmesi ve "İslami Megabank fikrinin" dile getirilmesi akıllara bu konuşmayı ve soruyu getirdi: D-8 ülkeleri ortak bir dijital para mı çıkarıtıyor?

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle