Kripto Para

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Forum Metaverse’te konuştu

  21 Mart Pazartesi günü Ankara ATO Congresium’da düzenlenen Forum Metaverse etkinliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşti. Son dönemlerde popüler hale gelen Metaverse ile ilgili söz konusu etkinlikte Erdoğan, teknoloji ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında muazzam bir popülarite yakaladı ve kripto paraların popülaritesi ile birçok ülke de bu alanda çalışmalarını hızlandırdı. 2021 yılının son aylarında kriptolara yansıyan bu ilgi daha sonra Metaverse dünyasına yansıdı ve birçok ülke bu kez de Metaverse alanı ile ilgili çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Metaverse alanına ilgi gösteren ülkeler arasında yer alan Türkiye’de, 21 Mart Pazartesi günü, Ankara ATO Congresium’da Forum Metaverse etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknoloji ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Metaverse Açıklamaları

  Etkinlikte teknoloji üzerine önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, söz konusu açıklamalarında şöyle konuştu:

  “Bugün burada ‘dijital teknolojilerin Nevruz’u’ diyebileceğimiz Metaverse hakkında konuşmak, tartışmak üzere bir aradayız. Bu siyasette bir ilk… Kendi kuşağıma mensup insanlar için söylüyorum; 5 nesilde dünyanın yaşadığı değişim çok büyüktür. Dedelerimizin hayat biçimleri hatta 10 asır önceki ataları ile neredeyse aynıydı. Çocukluğumuzda, gençliğimizde geleceğin dünyasına dair tasavvurların aynı değilse bile benzer şekilde hayat geçirildiğini gördük.

  Torunlarımız ise konuya hakimiyetlerinin zenginliği ile bizin anlayabileceğimizin çok ötesinde bir dünyada yaşıyorlar. Metaverse ve benzeri mecralar, belki torunlarımızı aşıp da onların çocuklarının hayat biçimlerinin ayrılmaz parçası olacaklar. Bu süreçte 5G, 6G gibi yeni altyapı teknolojilerinin hızla inşa edilmesini gerektiriyor. Böylesine büyük yatırımların öyle kısa sürede gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

  Erdoğan’dan “Dijital Seferberlik” Vurgusu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu açıklamalarında ayrıca Meta projelerin, Web 3.0 gibi daha kapsamlı, daha kuşatıcı bir teknolojik dönüşümün üzerinde inşa edilen mecralarından sadece biri olduğunu ifade etti. Dijital dünyada aslolanın kendi gücümüz olduğunu vurgulayan Erdoğan, daha önce Teknofest gençlik ile benzer adımların atıldığını ve şimdi Metaverse adımlarının daha çok öne çıkacağını belirtti. Erdoğan kritik açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Önümüzdeki dönemi dijital seferberlik dönemi ilan ediyorum. Web 3.0 ve Metaverse gibi gelişmeler, dijital kültür konusuna daha çok odaklanmamız gerektiğine işaret ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle