Kripto Para

Cryptopia eski çalışanı borsadan para çaldığını itiraf etti!

  2019 yılında, dönemin popüler kripto para borsalarından biri olan Cryptopia, büyük bir hack saldırısından sonra çökmüştü. Çöken borsanın o dönemki bir çalışanı, borsadan 170 bin dolarlık kripto para çalmakla suçlanıyordu. Eski çalışan 170 bin dolarlık kripto para çaldığını itiraf etti.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında popüler hale geldi ve özellikle bu yıl, kripto para borsaları ile ilgili siber saldırı, dolandırıcılık ve borsadaki teknik aksaklıklar gibi haberler daha sık gün yüzüne çıkmaya başladı. Zira yatırımcı sayısı ve talep arttıkça, söz konusu olumsuz gelişmeler de tıpkı olumlu gelişmeler gibi artış gösterebiliyor. Ancak piyasalardaki bu gibi olumsuz gelişmeler daha önceden de birçok yatırımcının canını yakmıştı. Bunun en net örneklerinden biri de 2019 yılında yaşanmıştı.

  Sanık Suçunu İtiraf Etti

  2019 yılında, dönemin en popüler kripto para borsalarından biri olan Cryptopia, yaşanan bir hack saldırısı sonucunda çökmüştü. Yeni Zelenda merkezli Cryptopia’nın o dönemki bir çalışanı, borsadan 170 bin dolarlık kripto para çalmakla suçlanmıştı. Yasal nedenlerden dolayı ismi açıklanmayan eski çalışanın, ayrıca borsadan birçok müşteri verisini de çaldığı iddia edilmişti. Mahkeme süreci devam eden suçlamada, eski çalışan suçunu itiraf etti ve 170 bin dolarlık kripto para çaldığını doğruladı.

  Mahkeme Eski Çalışanı Suçlu Buldu

  Yeni Zelenda merkezli haber kaynağı Stuff’ın haberine göre sanık, Christchurch Bölge Mahkemesi tarafından hırsızlık suçuyla suçlu bulundu. Cryptopia, hack saldırısı sonucu çökene kadar, Yeni Zelenda’nın en büyük, dünyanın da önde gelen kripto para borsalarından biri konumundaydı. Söz konusu saldırı sonucunda 17,8 milyon dolarlık kripto para ortadan kayboldu. Borsanın müşterileri, çalınan fonlarına hala ulaşamadı.

  Sanığın Hack Saldırısı ile İlgisi Olmadığına Karar Verildi

  Yeni Zelenda mahkemesi, 170 bin dolarlık kripto para çalan eski çalışanın, hack saldırısı ile ilgisi olmadığına karar verdi. Bunun yanı sıra itirafçı sanık, söz konusu dönemde borsa tarafından tutulan cüzdanlar için özel anahtarların güvenliği konusunda endişelendiğini borsa yönetimine ilettiğini öne sürdü. Habere göre sanık daha sonra bu anahtarları kopyaladı ve kopyaların bazılarını çaldı. Sanığın da bu şekilde borsadan para çaldığı iddia edildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle