Ripple CEO'su SEC'e ateş püskürdü! Kripto zaferinin devamı gelecek mi?

  Geçtiğimiz günlerde Ripple ile SEC arasındaki davada şirketi lehine özet karar açıklanan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse gündemden düşmüyor. XRP kripto para biriminin büyük sıçrama kaydettiği bu karar sonrası Garlinghouse’dan yeni açıklamalar geldi. Ripple patronu şirketine dava açan SEC’i zorba olmakla suçladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki gerilim henüz dinmedi. Geçtiğimiz günlerde mahkemenin Ripple lehine özet karar açıklamasından sonra gözler Brad Garlinghouse’a çevrildi. Bloomberg’e konuşan ünlü kripto para girişimcisi SEC’i zorbalıkla suçladı.

  ABD’nin en büyük piyasa regülasyon kurumu olan SEC özellikle son 1-2 senede kripto para sektörüne yönelik tutumunu sertleştirdi. Geçen yıl boyunca sektöre baskı yapan SEC’in yavaş yavaş gücünü kaybetmeye başladığı bu dönemde dikkat çeken açıklamalar geldi. Son olarak Ripple Labs CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’i bir “zorba” olarak nitelendirdi.

  XRP Fiyatında Rekor Yükseliş Geldi

  Mahkeme, SEC davasına konu olan XRP satışalrının bir kısmının menkul kıymet arzı tanımını tam olarak karşılamadığına hükmetmişti. 2023 yılının en büyük kripto para gelişmesi olarak kayıtlara geçen bu karar sonrası Ripple ve kripto para sektörü önemli bir zafer elde etti. Kararın açıklanmasından sonra XRP değerinde yüzde 85’e varan artışlar görüldü.

  Ripple’ın yaklaşık 2 buçuk yıldır süren davadan zaferle ayrılması XRP yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Altcoinlerde adeta bayram havası yaşanırken pek çok borsa SEC davası yüzünden listeden çıkardığı XRP’yi yeniden listelemeye başladı. Ripple CEO’su, son röportajında SEC’e ateş püskürürken dikkat çeken ifadeler kullandı.

  SEC Kripto Sektörüne Zorbalık Yapıyor

  SEC’in bir kabadayı olduğunu ve uygun bir savunma yapamayan zayıf oyuncuların peşine düştüğünü düşünüyorum” diyen Garlinhouse Howey testiyle ilgili belirsizliklere değindi. Mahkemenin SEC ile Howey testinin kripto işlemlerinin menkul kıymetler analizi yönettiği konusunda hem fikir olduğunu söyledi. Garlinghouse son açıklamasında “Mahkeme Ripple’ın yatırım sözleşmesini neyin oluşturduğuna dair uydurma testini reddetti, bunun yerine Howey ve sonraki davaların çeşitli maddi ve maddi olmayan varlıklara hükmettiğini vurguladı.” diyerek süreci özetledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle