Kripto Para

Çin’in kripto yasaklarına bir yenisi daha eklendi!

  Kripto para piyasaları 2021 yılında hızla büyümeye devam ederken Mayıs ayında Çin, kripto paralara yönelik aldığı yasaklama kararları ile sektöre ciddi bir darbe vurmuştu. Ardından sektör her ne kadar toparlanmaya başlamış olsa da Çin yasaklama adımlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Ülkede bu kez de kripto para madenciliğini teşvik eden videolara erişim yasaklandı.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında, Bitcoin’in (BTC) erken dönemlerde ciddi değer artışları ile karşılaşmasından sonra büyük oranlarda büyümeler elde etti. Özellikle yılın ilk çeyreğinde peş peşe gelen rekorlar, Mayıs ayına kadar devam etti ve Mayıs ayında Çin, ilk olarak kripto para madencilerine yönelik genel yasaklayıcı adımlar atmaya başladı. Çin’den gelen kripto para yasaklama haberlerinin etkisi ile o dönemde kripto para piyasaları yarı yarıya değer kaybetti. Eylül ayında ülkede tüm kripto para işlemlerini yasaklayan Çin, bu kez de kripto madenciliğini teşvik eden videoları yasakladı.

  Çin Madenciliğe Teşvik Eden İçerikleri Engelleyecek

  Çin, kripto para madenciliğine teşvik eden video içeriklerin yasaklanması için çalışmalara başladı. Çin, söz konusu madencilik videolarını “zararlı içerik” olarak tanımladı ve bu videoların yayılmasını durdurmayı hedefleyerek bu içeriklerin yasaklanacağını açıkladı. Çin’deki yetkililerden gelen açıklamalara göre kripto para madenciliği ve kripto para ticaretlerine katılımları teşvik eden her türlü içerik yasaklanacak. Bu yasaklama kripto para alanına vurulan bir darbe olduğu kadar bu alanda içerik üreten sosyal medya kullanıcılarının da yeni işler bulma arayışına gitmesine neden olacak.

  “Aldatıcı” Videoların Yasaklanması Birçok Kişiye Göre Makul Bir Adım

  Çin’in bu noktadaki amacının, genel olarak ülkenin benimsediği “kripto para karşıtlığı” hamlesinden geldiği düşünülüyor. Ancak öte yandan birçok kişi bu tür içeriklerin kripto para sektörüne gerçekten de zarar verdiğini de düşünüyor. Zira kripto paralar hakkında en ufak fikri bile olmayan ve buna rağmen kripto paraların trend olmasını fırsat bilerek yatırımcıları yanlış yönlendirip zarara uğratmak uğruna bile olsa paylaşımlarda bulunan kişiler bulunuyor. Bu nedenle de birçok kişi bu “aldatıcı” olabilen içeriklerin sınırlandırılmasının ya da önüne geçilmesinin makul bir adım olduğunu düşünüyor.

  Çin ve Kripto Para Yasakları

  Çin, kripto paralara karşı doğrudan savaş açmış durumda ve Eylül ayında Çin’de kripto paralarla ilgili tüm işlemler yasaklandı. Hatta öyle ki ülkede, kripto para borsalarında çalışmaya devam edenlere de cezai işlemler uygulanacağı açıklandı. Bu nedenle de Çin topraklarından başka ülkelere göçler başladı ve özellikle de kripto para madencileri, düşük enerji maliyetlerinin olduğu ülkelere akın etmeye başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle