Kripto Para

Çin’de mahkemelere uyarı: Blockchain’e geçin!

  Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yıl duyurduğu yasak kararları ile en etkin ülkelerden biri haline gelen Çin’de, Yüksek Mahkeme Blockchain uyarısında bulundu. Çin Yüksek Mahkemesi, yerel mahkemelerin 2025 yılına kadar blok zinciri teknolojisini benimsemesi konusunda bir uyarıda bulundu.

  Kripto para piyasası topyekun ralli halindeyken, Mayıs 2021 ortalarında Çin, kripto para madenciliğini yasakladığını duyurdu. Çin’den gelen bu yasaklama kararı ile piyasalarda çöküş başlarken, peş peşe gelen yasaklama açıklamaları sonrasında kripto para piyasasındaki değer kaybı %50’ye kadar ulaştı. Daha sonra ülkede kripto para işlemlerini tümden yasaklayan Çin, CBDC alanındaki çalışmalarını da hızlandırdı. Kripto paraları yasaklayan Çin’de yüksek mahkeme, yerel mahkemelere Blockchain uyarısında bulundu.

  Çin Yüksek Mahkemesi, Blokchain Teknolojisini Tavsiye Ediyor

  Çin Yüksek Mahkemesi, 25 Mayıs Çarşamba günü yaptığı duyuruda blok zinciri teknolojisinin yerel mahkemeler arasında benimsenmesi gerektiğini duyurdu. Mahkemeler arasında bağlantı kurulması yönünde bir uyarıda bulunan yüksek mahkeme Blockchain teknolojisinin; hukuki verilerin, yasal dosyaların ve raporlama işlemlerinin doğrulanması konusundaki önemine vurgu yaptı. Yüksek mahkeme tarafından yapılan duyuruda, mevcut blok zinciri sisteminde 2,2 milyardan fazla adli belge kaydı olduğu bilgisi de verildi.

  Yüksek Mahkemenin Blockchain Duyurusu

  Yüksek mahkemenin duyurusunda yerel mahkemelerin blok zinciri sistemine geçmesi gerektiği belirtilirken; mahkeme, kolluk kuvvetleri ve regülatörler arasında da blok zinciri köprülerinin kurulması ve işbirliğine gidilmesi konusunda öneri sunuldu. Söz konusu duyuruda şu ifadeler yer aldı:

  “Blok zinciri; dava dosyalarının, bilgi toplanmasının ve doğrulanmasının da olduğu yasal süreçler ile farklı hukuk sistemlerine bağlı mahkemeler arasındaki iletişimlerde çok daha etkin olunmasını sağlamaktadır.

  Blok Zinciri Teknolojisinin Getireceği Faydalar Ele Alındı

  Çin Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi blok zinciri teknolojisi konusunda kurumlara tavsiye ve uyarılarda bulunurken, bu teknolojinin hayatın diğer alanlardaki faydalarına da değindi. Mahkeme tarafından paylaşılan dosyada konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer aldı:

  “Fikri mülkiyet haklarının korunması, iş dünyasında çok daha sağlıklı bir ortamın oluşturulması, kurumsal iflaslar ve sosyal kredi sisteminin oturması için de mahkemeler çeşitli blok zinciri platformları ile işbirliği içinde olmalıdır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle