Kripto Para

Ünlü Youtuber pump/dump ile köşeyi döndü!

  Eski Google Teknolojileri Lideri olan ve son dönemlerde Youtube üzerinden teknoloji ile ilgili videolar paylaşan Patrick Shyu, şimdilerde kripto para dolandırıcılığı ile suçlanıyor. Kripto para paylaşımları ile insanları yatırıma yönlendirmekle suçlanan Shyu’nun, takipçilerini kasıtlı olarak zarara uğrattığı iddia ediliyor.

  Kripto para piyasası 12 yıldır varlığını sürdürüyor ancak 2021 yılında piyasalar en geniş sınırlarına ulaştı. 2020 yılının ikinci yarısından itibaren hızla artan kripto para ilgisi, 2021 yılında beklenmedik sonuçları getirdi. Artan ilgi ve talep ile birlikte neredeyse tüm kripto paralar çok ciddi değer artışlarıyla karşılaştı, bu artışlar tüm potansiyel varlık yatırımcılarının dikkatini çekti. İnsanlar bu alanda var olmak istedikçe, ortaya birçok “analist” ve bu konuda bilgi sahibi olduğunu iddia eden isimler çıktı.

  Shyu İnsanları Yönlendirmekle Suçlanıyor

  Özellikle sosyal medya, büyüyen kripto para piyasasında insanların yatırım öncesi ve yatırım sonrasında fikir alıp-verme konusunda uğrak mecralar oldu. Örneğin Youtube üzerinde birçok “analist” kripto paralar ile ilgili analiz videoları yayınladı ve birçoğu yayınlamaya da devam ediyor. Bir Youtuber da şimdilerde, yapmış olduğu kripto para paylaşımlarından dolayı suçlanıyor. Aynı zamanda eski Google Teknolojileri Lideri olan Patrick Shyu’nun insanları kasıtlı olarak yanlış yönlendirdiği iddia ediliyor.

  İnsanları Stablecoin’in Zamanla Fiyatının Artacağına İnandırdı

  Pump & dump ile yatırımcılarına yüksek miktarlardan alım yaptırarak insanları yanlış yönlendirmek ile suçlanan Shyu’nun, 1 Temmuz tarihinde duyurulan Milyon Jeton (MM Token) ile ilgili paylaşımları suçlamalara neden oldu. Uniswap üzerinde satışa çıkarılan MM Token stablecoin olarak piyasaya sürüldü ve toplamda token için 1 milyon arz belirlendi. Fakat Patrick Shyu, videolarında zamanla bu değerin aşılabileceğini öne sürdü. Yani Shyu, bir stablecoin’in talebe göre fiyat artışı yaşayacağını savundu.

  Shyu Pump Sonrası ATH’de Satış Yaptı

  Shyu’nun olmayacak iddialarına inanan birçok yatırımcı, token’in 1 dolarlık lansman fiyatını 36 katına çıkardı. Token’da pump yapan Shyu ATH noktasında satışlar yaptı. Arzın ciddi bir miktarını elinde bulunduran Shyu, satışlar sonrasında parasını Uniswap üzerinden çekti. Daha sonrasında ise durumu fark eden bazı takipçileri, Shyu’yu suçlayan paylaşımlar yapmaya başladı.

  Shyu hakkında mahkeme boyutunda henüz bir dava ya da suçlama yok. Ancak sosyal medyada Patrick Shyu, proje üzerinden yatırımcıları yönlendirerek zengin olmakla suçlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle