Kripto Para

Büyük tehlike! ABD, Binance’a soruşturma açtı!

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile ABD arasındaki savaş kızışıyor! Bu kez Binance’in Rus yaptırımlarını ihlal ettiğini iddia eden Birleşik Devletler DOJ eli ile borsayı mercek altına aldı. Ufukta açılacak büyük bir dava olabilir!

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta Binance olmak üzere kripto para borsalarının ve endüstrisinin peşini bırakmıyor! Bu anlamda düzenleyici baskısı yanında kurumların da açıklarını arayan ülke son olarak dünyanın en büyük kripto para borsasının peşine düştü. İddiaya göre ABD’den DOJ, Rusya yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesi ile Binance’a soruşturma başlattı!

  Binance’a Yaptırım İhlali Soruşturması Açıldı!

  Bloomberg’in haberine göre ABD Hazine Bakanlığı (DOJ), dünyanın en büyük kripto para borsasının Rusya yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesi ile harekete geçti. İddiaya göre Binance, Rusların ABD yaptırımlarını aşmasına ve platformu aracılığı ile para transfer edilmesine olanak sağladı. DOJ, bu iddianın doğruluğunu araştırmaya başlarken, soruşturmanın derinleşmesi halinde Binance daha büyük suçlamalarla karşı karşıya kalabilir!

  Soruşturmada şirketle birlikte şirket yetkililerinin de mercek altına alınacağı biliniyor. Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili yaptırımların ihlal edilip edilmediğine odaklanılacak olan soruşturmada yetkililer, kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi bir dizi yasa dışı faaliyeti derinlemesine inceleyecek. Bu soruşturmanın diğer pek çok borsaya da sıçraması bekleniyor!

  Binance’tan Soruşturmaya Yanıt Gelmedi

  İddiaların odağındaki Binance ise açılan DOJ soruşturması hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. Fakat şirketin faaliyet gösterdiği bölgelerde yürürlükteki yasa ve düzenlemelere uymaya taahhüt ettiği biliniyor. Binance iddialardaki yasa dışı faaliyetleri önlemek için Müşteri Tanı ve Kara Para Aklamayı Önleme prosedürlerine büyük yatırım yapmış ve CEO Changpeng Zhao (CZ), Binance’in kripto endüstrisi için etkili düzenleyici çerçeveler geliştirmek için düzenleyiciler ile birlikte çalışmaya istekli olduğuna yönelik söylemleri bulunuyor.

  Binance’in Düzenleyici Sicili Kabarık!

  DOJ soruşturması açılan Binance ilk kez 2017 yılında çok sayıda yargı alanında düzenleyici incelemeye maruz kalmıştı. 2018 yılında Japonya Finansal Hizmetler Ajansından ülkede kayıt olmadan faaliyet gösterdiği gerekçesi ile uyarı alan borsa, 2019 yılında Malta Finansal Hizmetler Otoritesinden benzer bir uyarı daha işitmişti.

  Şubat 2021’de Cayman Adaları Para Otoritesi de Binance’in bölgede faaliyet gösterme yetkisi olmadığını duyurdu. Yine Şubat ayında Taylan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu hakkında Binance’a lisanssız dijital varlık işi yürütmekten suç duyurusunda bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle