Kripto Para

Venezuela’da asgari ücret kripto paraya sabitlendi!

  2010’lu yıllarda, uygulanan ekonomik yaptırımlar sonrası devasa bir ekonomik kriz yaşayan ve enflasyonun bir dönem yüzde 1 milyonu aştığı Venezuela’da, asgari ücretin 18 kat artırıldığı ve hükümetin resmi kripto para parası olan petro’nun yarısına sabitlendiği açıklandı.

  Enflasyon dendiği zaman tüm dünyada ilk olarak akla gelen Venezuela, özellikle 2010’lu yılların başından bu yana ekonomik anlamda devasa sorunlarla uğraşıyor. Ekonomik yaptırımlar sonrasında müthiş bir ekonomik kriz yaşayan Venezuela’da enflasyon bir dönem yüzde 1 milyonun da üzerine çıkmıştı. Son dönemlerde kripto paralara yönelen Venezuela’da, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, asgari ücretin 18 kat artırıldığını ve hükümetin resmi kripto parası olan petro’nun yarısına sabitlendiğini duyurdu.

  Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun Açıklamaları

  Dünyada enflasyonun en fazla olduğu ülke olan Venezuela’da, Başkan Maduro 1 yıl sonra asgari ücrete ilk kez zam yaptı. Yaklaşık 10 bin devlet memurunun önünde yaptığı bir konuşmada zammı duyuran Maduro, asgari ücretin 126 bolivar (yaklaşık 28 dolar) olduğunu açıkladı. Maduro konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

  “İşçilerin asgari ücretinin yarım petroya çıkarılmasını teklif ettiniz, biz de onayladık. Bu uygulama ile tüm maaş gelirleri de artmış oldu. Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez’e talimatı verdim, işçilerin maaş zamlarını bu ay hesaplarında görmesi için özel sektör yöneticileriyle görüşecek.”

  Maduro, söz konusu konuşmasında, yapılan maaş zammını finanse eden kaynağın, uzun süredir biriktirilen ve git gide büyüyen vergi tasarruf fonundan karşılandığını belirtti.

  Venezuela 7 Yıldır ABD Yaptırımlarıyla Eziliyor

  Venezuela yaklaşık 7 yıldır ABD’nin yaptırımlarıyla büyük bir ekonomik krizle mücadele ediyor. ABD hükümeti, eski başkan Barack Obama döneminde, Maduro’nun halkın taleplerine karşılık vermediği gerekçesi ile ülkeye petrol yaptırımları başlatmıştı. Venezuela’nın en büyük gelir kaynağı petroldü ve en büyük alıcısı da ABD idi. Ancak yaptırımların başlaması ile birlikte Venezuela’da devasa bir ekonomik kriz de başlamış oldu. Öte yandan ABD, Venezuela’daki devlet petrol şirketlerinin de ABD’deki varlıklarına el koymuştu.

  Petro Bekleneni Karşılayamamıştı

  Ekonomik krizle başa çıkmaya çalışan Venezuela’da, 2018 yılının Şubat ayında petro’nun ülkenin resmi kripto parası olduğu duyurulmuştu. Bu kripto paranın, ülkenin petrol ve yeraltı kaynaklarına dayalı bir kripto para birimi olması planlanıyordu. Ancak Venezuela’daki ekonomik kriz ve enflasyon, petro’da da çok ciddi bir enflasyona ve çok daha fazla petro üretimine neden oldu. Ülke, ekonomik buhrandan çıkış yollarını değerlendirirken kripto paraları gündemde tutmaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle