Kripto Para

BTC ve ETH yasal durumu hakkında SEC yetkilisinden açıklama

  Ripple şirketi aleyhinde açtığı dava ile kripto para basınında gündem olmaya devam eden SEC yeni açıklamasında Bitcoin ve Ethereum’a parantez açtı. SEC kıdemli danışmanı Dugan Bliss’in sözleri kripto para basınında gündem oldu…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para sektörünün ve topluluğunun yakından takip ettiği kurumların başında geliyor. ABD merkezli regülatör, Ripple şirketi hakkında açtığı 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası ile gündemde yer almaya devam ediyor. SEC temsilcilerinin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yasal pozisyonu hakkındaki görüşleri de XRP davası süresince merak ediliyordu.  

  Kripto para basınında geniş yankı bulan açıklamalarda SEC, Bitcoin ve Ethereum üzerinde resmi bir pozisyon almadığını ve ETH’nin henüz ormandan çıkmayabileceğini söyledi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kıdemli danışmanı Dugan Bliss, Ethereum’un bir menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğine dikkat çekti.

  Ethereum Menkul Kıymet Olabilir

  Kurumun, Bitcoin ve Ethereum‘un yasal statüsü konusunda resmi bir pozisyon almadığını söyleyen Bliss şunları aktardı: “Mevcut durumla ilgili görüşümün bu olduğunu ve çok teknik olmak istemediğimi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Ancak benim anlayışıma göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu resmi bir pozisyon almadı. Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını, Ether’in menkul kıymet olmadığını söylemek için herhangi bir işlem yapılmadı.”

  Bu açıklamalar kripto para yatırımcılarının kafasında soru işareti oluşmasına neden oldu. Ancak eski SEC Başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını pek çok farklı yerde dile getirmişti. Buna rağmen Ethereum’u çevreleyen çok daha az düzenleyici kesinlik olması yatırımcıların da regülasyon konusunda endişe yaşamasına sebep oluyor.

  “XRP ve ETH Uyumlu Olmayan Menkul Kıymetler”

  Kripto para sektörünün yakından takip ettiği isimlerden yeni SEC Başkanı Gary Gensler, Ethereum yatırımcılarının dikkatini çeken açıklamalarda bulundu. Gensler, “Her ikisi için de güçlü bir durum var ama özellikle Ripple… Uyumlu olmayan menkul kıymetler…” sözleriyle XRP ve ETH’nin benzerliğine dikkat çekti. Öte yandan Gary Gensler, son kongre oturumunda Bitcoin’i bir emtia olarak gördüğünün altını çizdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle