Kripto Para

SEC dava açtığı Coinbase borsasının peşini bırakmıyor! Yeni açıklama geldi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu yıl kripto para sektörü üzerindeki baskısı sertleşti. Kripto odaklı şirketlere yönelik davalar açan kurumun son hedefi ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase olmuştu. SEC’den gelen son açıklamada Coinbase’in davanın reddedilmesi talebine yanıt geldi.

  SEC ile Coinbase davasında yeni gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin en büyük kripto para borsası olarak bilinen Coinbase’in yasaları bilerek ihlal ettiği açıklaması gündem oldu. SEC, dev borsanın mevcut yasaları ihlal ettiğinden haberdar olduğunu iddia etti. Söz konusu yanıtta Coinbase’in kendi iç belgelerinde yer alan ifadeler baz alınarak borsa tarafından öne sürülen iddiaların geri çekilmesi talebinde bulunuldu.

  SEC yetkililerinden gelen bu yanıt, Coinbase’in geçtiğimiz haftalarda davanın reddedilmesine yönelik talebine karşılık olarak sunuldu. Hatırlanacağı üzere 28 Haziran tarihinde bildiri yayınlayan borsa, SEC’in menkul kıymet tanımı yaptığı 13 kripto para biriminin 6’sına 2021 yılında itiraz etmediğini vurgulamış ve çelişkiye dikkat çekmişti.

  “Bazı Varlıklarda Menkul Kıymet Etiketi Var”

  ABD’nin en büyük borsası ayrıca SEC’in bu kripto para birimleri üzerinde yetkisi olsa bile mevcut dava ile yasal süreç haklarını ihlal ettiğin ve süreci istismar ettiğini öne sürdü. Borsadan gelen bu açıklamalara SEC’den yanıt gecikmedi. Coinbase’in halka açık belgelerde listelediği bazı kripto paraların menkul kıymet olarak etiketlenmesine vurgu yapıldı.

  Kurum yetkililerine göre borsa bu varlıkların menkul kıymet olduğunu bile bile listeledi ve SEC’den ceza alma riskine rağmen büyümeyi tercih etti. SEC ayrıca 2021 yılında halka arz eden borsanın hisseleri halka açık olmasının bu işlemleri meşru kılmadığını vurguladı.

  SEC Davayı Sürdürmekte Kararlı

  Coinbase avukatları söz konusu davayı açmak için SEC’in yetkisi olmadığını öne sürmüş ve davanın reddini istemişti. Bu açıklamaya yanıt veren SEC bildirisinde “Bu dava SEC’nin yasal gereklilikleri uygulama konusundaki uzun süredir devam eden yetkisini kullanmasıyla ilgilidir. 1934 yılında Kongre, federal menkul kıymetler yasalarını sivil hukuki yaptırımlar aracılığıyla uygulama yetkisini SEC’ye vermiştir.” ifadeleri dikkat çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle