Kripto Para

BTC, TL karşısında yeni ATH belirledi!

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) 13 Ekim TSİ akşam saatlerinde yaşanan 3 kritik görev değişikliği sonrası dolar/TL kurunda tüm zamanların zirvesi görüldü. Dolar kurundaki ani yükseliş ile birlikte Bitcoin (BTC) fiyatında da Türk Lirası paritesinde tüm zamanların rekor seviyesi görüldü.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 14 Nisan 2021 tarihinde 64 bin 890 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Söz konusu dönemde bu fiyat seviyesi TL karşılığında yaklaşık 518 bin TL seviyesine denk geliyordu. Haliyle Bitcoin, TL karşısında tüm zamanların rekorunu da bu seviyede görmüş oldu. Şimdilerde yükseliş eğiliminde hareket eden BTC her ne kadar ABD doları karşısında fiyat rekoruna henüz ulaşamamış olsa da Dolar/TL kurundaki ani değişim sonrası BTC, TL karşısındaki rekorunu tazeledi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin Yeni ATH Belirledi

  Küresel çaptaki kripto para borsalarında herhangi bir kripto para biriminin, birim fiyatı tam tamına tutarlı olmayabiliyor. Borsalarda çoğu zaman küçük fiyat farklılıkları ortaya çıkabiliyor ve bu nedenle bu tutarsızlık, tüm borsaların fiyat ortalamasını alan CMC borsa özelinde, özellikle de rekor fiyat seviyesinde de görülebiliyor. Ancak CoinMarketCap grafiğinde BTC/TL paritesinde rekorun kırıldığı da görülebiliyor. Bu yeni rekor seviyesindeki en büyük etken ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki (TCMB) beklenmedik görev değişimi sonrası gelen dolar kuru artışı.

  TCMB’de Görev Değişiklikleri

  Cumhurbaşkanı kararı ile Merkez Bankası’ndan 3 isim görevinden ayrıldı ve söz konusu karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 13 Ekim akşamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Çankaya Köşkü’nde görüştü. Görüşme sonrası yapılan görev değişikliklerinde; TCMB’de görev alan Prof. Dr. Semih Tümen, Dr. Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş isimleri görevlerinden alındı. Görevden alınan başkan yardımcılarının yerine Taha Çakmak ve PPK üyeliğine de Prof. Dr. Yusuf Tuna getirildi.

  Dolar Kuru 9,18’i Gördü

  Bitcoin Nisan ayında dolar karşısında tüm zamanların rekor seviyesini gördüğünde dolar kuru 8,10 TL seviyesindeydi. 14 Ekim itibariyle dolar kuru 9,18 TL seviyesini gördü ve bununla birlikte BTC/TL paritesi de 520 bin seviyesini aşarak yeni ATH bölgesini belirledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle