Kripto Para

BTC için beklenen büyük güncelleme: Taproot! Süreç başladı

  Bitcoin madencileri, bir sonraki zorluk oylamasından önce Taproot’u uygulamayı kabul ederse, Bitcoin (BTC) ağı daha ölçeklenebilir hale gelecek. Bitcoin ağında yaşanan güncellemeler hakkında son gelişmeler…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yükseliş hareketleri devam ederken, ağ üzerinde de çok ciddi güncelleme ve değişiklikler meydana geliyor. Bitcoin ağında tarih yazacak yenilikler hem kripto para uzmanları hem de BTC yatırımcıları tarafından takip ediliyor. Taproot güncellemesi de bunlardan biri oldu.

  Son birkaç yıldır geliştirilen ve uzun zamandır ağa uygulanması beklenen Taproot güncelleme süreci çalışmaya hazır hale getirildi. Kripto para basınında geniş yankı bulan Taproot güncellemesinin uygulamaya katılıp katılmayacağı konusu ise Bitcoin topluluğu tarafından oylanacak. Bitcoin madencileri oylama sonunda bunu kabul ederlerse tarihi değişiklikler meydana gelebilir. 

  Bitcoin Taproot Güncellemesinin Önemi

  Taproot güncellemesi mevcut durumda BTC ağında uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yöntemi olarak dikkat çekiyor. Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork’u olarak adından söz ettiren bu uygulama Bitcoin ağında tarihi bir değişiklik yaratabilir. Taproot güncellemesi en basit tanımıyla, bir dizi imzayı tek bir imzada özetlemek için bir tür ana anahtarın oluşturulmasına izin veriyor.

  Bitcoin üzerinde çoklu imzalı çoklu giriş işlemleri (UTXI) gerçekleştirmek, Taproot güncellemesi sayesinde çok daha kolay hale gelebilecek. Ayrıca ağın daha verimli, ucuz ve kolay kullanılmasına da katkı sağlayacak. Söz konusu uygulama, BTC işlemleri yapan katılımcıların sayısını gizlediği için çeşitli kimlik gizleme ihtiyaçlarına da en iyi şekilde cevap veriyor.

  Bitcoin Geleceğinde Kritik Viraj

  Taproot güncellemesinin öne çıkan avantajlarından biri de işlem alanını en az yüzde 20 azaltarak ağ üzerindeki yükü hafifletmesi şeklinde gösteriliyor. Ağı uygulamak için teklifin büyük bir oylama testini geçmesi gerekiyor

  Bitcoin madencileri, düğümlerini bu uyumlulukla güncellemesi ve kabul etmesi durumunda Taproot güncellemesinin onaylanması söz konusu olabilir. En son ağ zorluk ayarlamasıyla başlayan Taproot onay sürecinde 2016 blok bulunuyor. Eğer madencilik bloklarının %90’ından fazlası Taproot’a onay verirse, bu soft fork, 2021 yılının kasım ayında resmen uygulamaya geçecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle