Kripto Para

BTC madencilik yasağı elektrikli araçlara yaradı

  Kripto para sektöründe tepkilerin odağı haline gelen Çin, geçtiğimiz dönemde ülkedeki Bitcoin madencilerine adeta savaş açmıştı. Baskıların artması sonucu açığa çıkan enerji kapasitesi elektrikli araçlar için kullanılacak…

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) madenciliği konusunda baskılarını arttıran Çin, neredeyse bütün madencilik firmalarının ülkeden taşınmasına yol açtı. Bunun üzerine açığa çıkan enerji kapasitesi, iklim bilincine sahip projeler için kullanılacağı açıklandı. Bu hamlesiyle Pekin Hükümeti ve Guizhou Eyaleti, alanında bir ilki gerçekleştirdi.

  Çin’in hidroelektrik enerji kaynağı açısından zengin güney eyaleti, son duyurusunda 2021 yılında en az 4 bin 500 elektrikli araç şarj istasyonu inşa edeceğini söyledi. Bu projenin 2022 yılında 5 bine ve bir sonraki yılda ise 5 bin 500’e çıkması planlanıyor. 

  BTC Madencileri Taşındı, Elektrik Potansiyeli Arttı

  Çin basınında yer alan habere göre, Pekin’in BTC madencileri üzerindeki baskısı 50 terawatt – saat elektriğin açığa çıkmasını sağladı. Bu miktar 1 milyon nüfuslu sanayi şehrini 33 yıl boyunca ayakta tutmaya yarayacak seviyede olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca küçük bir hesaplama yapıldığında 10 milyon adet Tesla Model 3 aracın yıllık şarj ihtiyacını karşılayacak kapasiteye işaret ediyor. 

  Çin’in kripto para madenciliğine karşı erken amanda ve istikrarlı bir şekilde baskı uygulaması meyvelerini vermeye başladı. Zamanında ucuz olan enerji ile ciddi oranda kazanç sağlayan kripto para madencileri, Çin’den taşınmak zorunda kaldı ve enerji potansiyeli arttı.

  “Çin Ekonomisi İçin Çok İyi Haber”

  Guizhou eyaletindeki yetkililer, BTC madencileri taşındıktan sonra bölgedeki 38 milyon sakin için artan enerjiyi kullanmaya başladı. Yetkili isimlerden Cao Hua, bu hamlenin Çin ekonomisi için çok iyi haber olduğunu belirterek şunları söyledi:

  “Güç tüketen Bitcoin madenlerini kapatmak ve açığa çıkan enerjiyi mobil hayatın geleceği için kullanmak, Çin'in karbon ayak izini azaltma hedefine emin adımlarla ilerlediğinin en iyi örneğidir.” Kişi başına düşen gelir bakımından ülkenin en fakiri konumunda olan bu eyalette 2023 yılına kadar en az 38 bin şarj istasyonu kurulması planlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle