Kripto Para

El Salvador’un BTC kararına dava açıldı!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador’da Bitcoin (BTC), 8 Haziran tarihinde yasal para birimi ilan edildi. Kripto para piyasasında devrim niteliğinde karşılanan bu adıma El Salvador’da bazı muhalefet parti üyeleri ve bazı vatandaşlar karşı çıktı, karara karşı dava açıldı.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde büyük darbeler yedi. Üst üste gelen olumsuz haberler ile birlikte piyasada ciddi ölçülerde değer kaybetmeyen kripto para birimi neredeyse kalmadı. Ancak kripto evreni için bu olumsuz ilerleyen süreçte olumlu karşılanan gelişmeler de yaşandı. Olumlu olarak ele alınan gelişmeler arasında en önemlisi ise El Salvador’dan geldi. El Salvador, 8 Haziran tarihinde Bitcoin’i (BTC) ülkenin yasal para birimi ilan etti.

  El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele’nin Kongre’ye sunduğu yasa tasarısının onaylanmasından sonra atılan bu adım, birçok ülkede olumlu karşılandı. Özellikle Latin Amerika ülkelerinin birçoğu, benzer şekilde çalışmalara başlanacağının sinyallerini verdi. Kripto para piyasalarında da devrim niteliğinde karşılanan El Salvador’un bu adımı, ülke içinde bir kesim tarafından olumsuz karşılandı. Ülkenin muhalefet parti üyelerinin bazıları ve bazı vatandaşlar, Bitcoin adımının yasal olmadığını savunarak çıkarılan yeni kanuna karşı dava açtı.

  Vatandaşlar Neden BTC Yasasına Karşı Çıkıyor?

  İspanya merkezli El Mundo’nun haberine göre El Salvador’daki Farabundo Marti National Libertion Front (FMNL) partisinden milletvekili olan Jaime Guevara, El Salvador’da bazı vatandaşlar ile örgütlenerek Bitcoin yasasına karşı çıktı. Yasaya karşı çıkanlar arasında yer alan Oscar Artero isimli kişi, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Artero, Başkan Bukele’nin ülkenin geleceğini düşünmeden böyle bir adım attığını ve bu adımın ülkeye zarar vereceğini düşündükleri için dava açtıklarını belirtti.

  Konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Oscar Artero şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin’den vergi alınmaması, insanların ceplerini boşaltmak için tasarlanmış bir durum. İnsanları trade yapmaya zorlamaya çalışıyorlar, umarım Yüksek Mahkeme bizimle benzer şekilde düşünür.”

  Bukele’ye Karşı Çıkılacağı Düşünülmüyor

  Ancak El Salvador’da Yüksek Mahkeme’nin bu karara ve hatta genel olarak Niyab Bukele’ye karşı çıkmasına neredeyse imkansız gözüyle bakılıyor. Zira Bukele, Mayıs ayında pandemi şartlarını gerekçe göstererek 5 yüksek yargıcı görevinden almıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle