Kripto Para

Coinbase’in bakanlıkla yaptığı sözleşme tartışma başlattı

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, bir ABD kurumuyla daha anlaşma imzaladı. Daha önce de benzer adımlar atan Coinbase’in bu adımı, yine tartışmalara yol açtı. Coinbase bu kez ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İdaresi ile anlaşma imzaladı.

  Son dönemlerde ciddi büyümeler elde eden kripto para piyasaları ile birlikte, ülkelerin kripto para evrenine bakış açısı da şekillenmeye başlamıştı. ABD, bu konuda mesafeli olan ülkeler arasında yer almayı tercih etmiş ve kripto paralar konusunda nispeten daha olumsuz tavırlar ortaya koymuştu. Ancak ABD’de, doğrudan kripto paralar olmasa da kripto paraların arkasında yer alan Blockchain teknolojisine sıcak baktığı biliniyor. Bu yönde daha önce adımlar atan ABD, bir kez daha Coinbase ile işbirliğine gitme kararı aldı.

  Coinbase, Şirkete Blockchain Analiz Yazılım Lisansı Sağlayacak

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası olan Coinbase ile ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İdaresi, 1,36 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Bu anlaşma, Coinbase’in bugüne kadar yaptığı en büyük federal iş anlaşması olarak kaydedildi. Anlaşma gereğince Coinbase, İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı şirketin blok zincir analiz yazılımlarının lisanlarını sağlayacak. Daha önce de benzer anlaşmalar yapan Coinbase’in yeni anlaşmasından sonra ülkede konuya ilişkin yeni tartışmalar başladı.

  Anlaşma Sonrası Gelen Eleştiriler

  Anlaşma sonrasında İnsan Hakları Vakfı (HRS) Baş Strateji Sorumlusu ve aynı zamanda bir Bitcoin (BTC) destekçisi olan Alex Gladstein konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Coinbase, federallerle şimdiye kadarki en büyük anlaşmasını yaptı ve ICE’ye finansal gözetim yazlımı sağlamak için 1,36 milyon dolarlık sözleşmeyi imzaladı. Neden? Büyük resimde bu para Coinbase için çok değil. Bu kadar küçük bir meblağ için itibarlarını bu kadar riske atıyor olmaları çok tuhaf.”

  Coinbase Benzer Sözleşmeleri Daha Önce de Yapmıştı

  Coinbase’in, geçtiğimiz yıl şirketin aynı yazılımını ABD Gizli Servisi’ne sattığı ortaya çıkmıştı. Bu satış işleminin ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalar sonrasında, Coinbase CEO’su Brian Armstrong da konuya ilişkin açıklamada bulunmuştu. O dönemde Armstrong açıklamasında şu ifadeleri kullanıştı:

  Blok zinciri analiz yazılımı yeni bir şey değil, uzun zamandır var. Bu yazılımlarda genellikle kötü aktörleri yakalamak üzere kripto para işlemlerini izlemek için herkese açık veriler kullanılır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle