Kripto Para

Huobi’den akan on binlerce BTC’nin akıbeti belli oldu!

  FED faiz kararı öncesi veri sağlayıcı Whale Alert tarafından yapılan kritik bir paylaşım kripto gündemine oturmuştu! Gerçekleşen Bitcoin aktarımlarını paylaşan WhaleAlert sonrası oluşan kafa karışıklığı ilerleyen saatlerde çözüme kavuştu. WhaleAlert API’lerinde bir sorun olduğunu söyleyerek aktarılan on binlerce BTC için geçerli bir açıklama paylaştı.

  Kritik ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı öncesi veri sağlayıcı WhaleAlert paylaşımı kripto topluluğunu şaşkına çevirmişti. WhaleAlert yaptığı paylaşımda Huobi’den Binance’a gerçekleşen 43 binden fazla BTC’ye işaret ederken, ilerleyen saatlerde yaşanan bu transferin detayları netleşti.

  “Bazı Sorunlar Yaşıyoruz”

  Başarılı veri sağlayıcısı WhaleAlert, yaptığı kritik paylaşımda hatalı olduğunu kabul ederek kamuoyunu bilgilendirdi. Dün akşam bir sorunla karşı karşıya olduğunu söyleyen WhaleAlert, “Şu anda Bitcoin’in raporlaması ve API’miz ile ilgili bazı sorunlar yaşıyoruz. Sorunu çözmek için çalışıyoruz.” ifadeleri ile durumu izah etti. Veri sağlayıcı sorunu çözmek için uğraştıklarını söylerken, henüz sorunun çözümüne ilişkin yaşanan ilerlemeye yönelik somut bir açıklama yapılmadı.

  2 Saatte 43 Bin BTC Transferi Rapor Etmişti

  Piyasada spekülasyona yol açan WhaleAlert paylaşımının bir “arızadan” kaynaklandığı söylenirken, konunun muhatabı kripto para borsası Huobi Global, yaptığı açıklama ile durumun bir hatadan kaynaklanmış olabileceğini söylemişti. WhaleAlert verileri, 2 saat içinde Huobi cüzdanındaki 43 bin BTC ile birlikte 820 milyon dolar nakdin Binance’a gönderildiğini söylüyordu.

  Huobi bu veri ile ilgili, “Bu transferler balina işaretleme hatası” olarak değerlendirmiş ve transferin gerçekleşmediğini savunmuştu. Oluşan spekülasyon sürecinde bu açıklama dikkat çekmese de WhaleAlert tarafından yapılan açıklama ile ortalık biraz olsun yatıştı.

  Transfer Ne Anlama Geliyordu?

  WhaleAlert tarafından paylaşılan bu veriler kripto topluluğunu “spekülasyon” nedeniyle tedirgin etti. Henüz FED cephesinden faiz artırım kararı ve açıklaması gelmeden işlemlerin gerçekleşmesi, insider trading gibi piyasalar için güven vermeyen bir gerçeğin itirafı olarak değerlendirilmişti.

  WhaleAlert ise yaptığı açıklama ile sorun olduğunu kabul ederken, benzer veriler CryptoQuant ya da Glassnode gibi veri paylaşım platformlarından paylaşılmamıştı. WhaleAlert geçmiş dönemlerde de “fake” paylaşımlarda bulunmuştu. Son paylaşımla birlikte “güvenilirlik” konusunda WhaleAlert’i sorgulayan kişi sayısı giderek çoğalıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle