Kripto Para

BTC 2021’de altın ve petrolü geride bıraktı

  Lider kripto para birimi 2020 yılında başladığı yükselişini 2021 yılının ilk çeyreğinde de devam ettirdi. 2021 yılının başından bu yana yüzde 100’ün üzerinde yatırım getirisi sağlayan Bitcoin, performansı ile diğer kurumsal varlıkları gerisinde bırakmayı başardı. Bitcoin’in 1 trilyonun üzerindeki piyasa değerinin daha da yükselmesi bekleniyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin 2020 yılında küresel bir kriz haline gelen Covid-19 salgınının da etkisi ile inanılmaz bir yükseliş sergiledi. Salgın sürecinde global piyasalarda yaşanan olumsuz durumlar yatırımcıları kripto para sektörüne yöneltti. Hükümetlerin teşvik paketleri ile ekonomiyi desteklemeye devam ettiği bu dönemde birçok işletme nakit sıkıntısı çekmeye devam ediyor. Bununla beraber az miktarda nakiti bulunan ya da nakitlerini doğru değerlendirmek isteyen yatırımları ise kripto paraları tercih etmeye başladı.

  Global piyasalarda sıkıntılı geçen bu dönemde geleneksel varlıklar düşük faiz gibi etmenlerden kaynaklı yatırımcılar tarafından çok fazla tercih edilmiyor. Bununla beraber enflasyona karşı koruma sağlamak isteyen yatırımcılar lider kripto para birimi Bitcoin’e yönelmeye başladı.

  Bitcoin altın ve petrolden daha fazla yatırım getirisi sağladı

  Kripto para piyasasının popüler birimi Bitcoin, 2021 yılının başından bu yana kurumsal yatırımcıların da artması ile beraber inanılmaz bir yükseliş sergiliyor. Yıl başından bu yana yüzde 101 oranında yükseliş kaydeden Bitcoin, birçok geleneksel yatırım aracını da geride bıraktı. Bitcoin yatırım getirisi ile altın, petrol ve hisse senetlerinin zirvesinde yer alıyor.

  2021 yılının ilk çeyreğinde petrol yüzde 24.2 oranında yükseliş kaydederken altında ise yüzde 9.4 oranında negatif büyüme görüldü. En çok getiri sağlayan hisse senedi olan Dow Jones Industrial Average ise yüzde 9.4 oranında negatif büyüme gösterdi. Bitcoin yüzde 101 oranında getiri ise lider konumunda yer aldı.

  Bitcoin kurumsallaşmasında önemli adımlar atılıyor

  Bitcoin 2021 yılının başından bu yana sağladığı getiri ile dikkatleri üzerine çekerken piyasa değeri de 1 trilyonun üzerinde sabitlendi. Kurumsal yatırımcı ilgisinin de zirveye ulaştığı bu dönemde Bitcoin yükselişi ile ilgili değerlendirme yapan analistler Bitcoin’in altını piyasa değerini aşmasının mümkün olduğunu iddia ediyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle