Kripto Para

Boeing’in “Metaverse uçağı” kalkışa hazırlanıyor!

  Halihazırda büyümekte ve yaklaşmakta olan Metaverse evrenine ilişkin büyük kurum ve markalardan gelen çalışma adımları hızlanmaya başladı. Metaverse evrenine giren dev kurum bu kez de çok uluslu uçak üreticisi Boeing oldu. Boeing, bir sonraki uçağını Metaverse evreninde üretmek için çalışmalara başladı.

  Geleceğin dijital sınırsız evreni Metaverse, sosyal medya devi Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesi ile birlikte son dönemlerde çok daha popüler hale gelmeye başladı. Daha önceden beri birçok teknoloji ve yazılım odaklı şirket tarafından çalışmaları yürütülen Metaverse evreni ile ilgili olarak birçok dev kurum ve marka da çalışmalarını hızlandırdı. Spor markalarından bankacılık kuruluşlarına, giyim sektöründen sosyal medyaya kadar birçok alandan gelen Metaverse adımlarına şimdi bir yenisi de çok uluslu uçak üreticisi Boeing şirketinden geldi.

  Boeing, “Geleceğin Fabrikasını” Kurmayı Planlıyor

  Metaverse akımı ile birlikte birçok şirket sanal arazilerden sanal oyunlara kadar birçok alana milyonlarca dolar yatırım yapmaya başladı. Zira büyük şirketler bu fırsat alanını kaçırmak istemiyor ve ilerleyen dönemlerde bu alandan ciddi kazançlar sağlamak istiyor. Metaverse evrenine adım atma hazırlığında olan ABD merkezli uçak üreticisi Boeing de bu alana ilişkin planlarını oluşturmaya başladı. Boeing, Metaverse evreni ile ilgili olarak “geleceğin fabrikasını” kurmayı amaçlıyor.

  Dünyanın Her Yerinden Mühendisler “Yan Yana” Çalışabilecek

  Gelen bilgilere göre Boeing’in hazırlandığı geleceğin fabrikasında; 3 boyutlu mühendislik tasarımları, kendi aralarında konuşabilen robotlarla entegre edilebilecek. Daha sonra bu robotlar aracılığıyla mühendisler, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, Boeing mühendisleri ile iletişim kurabilecek. Bu aşamadan sonra mühendisler “geleceğin fabrikasında” bir arada çalışabilecekler. Ayrıca mühendisler, Microsoft’un ürettiği ve birim başına yaklaşık 3 bin 500 dolar olan sanal gerçeklik (VR) gözlüklerle yan yana çalışıyormuş gibi iletişim halinde olabilecek.

  Sanal Gerçeklik (VR) Gözlüğü Vurgusu

  Bilindiği üzere Microsoft’un sahibi Bill Gates, daha önce Metaverse ile ilgili bir yazı yazmış ve bu teknolojideki en önemli noktanın, sanal gerçeklik (VR) gözlükleri olduğunu söylemişti. Boeing şirketinin geleceğin fabrikasında VR gözlüklere vurgu yapmış olması da bu nedenle dikkat çekiyor. Gelen bilgilere göre Boeing şirketi ayrıca üretim, tasarım ve havayolu hizmetlerini kapsayan tek bir dijital ekosisteme geçiş planlıyor ve bu geçişin yaklaşık 2 yıl içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle