Kripto Para

Binance.US soruşturmasında kritik iddia! Suç mu işleniyor?

  Son dönemlerde yasal düzenleyiciler tarafından birçok ülkede mercek altına alınan Binance borsasına yönelik ABD’deki soruşturmaların genişletildiği iddia ediliyor. İddialara göre ABD’de yetkililer, Binance.US için “insider trading” incelemelerine başladı.

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bir süredir çeşitli ülkelerde yasal düzenleyiciler tarafından mercek altına alınmıştı. Kanada, Japonya, İngiltere ve genel olarak Birleşik Krallık bölgesi, Hong Kong, Malezya, İtalya, Tayland, Singapur gibi birçok ülkede regülatörler ile karşı karşıya kalan Binance, şirket içinde bütün bir değişime gideceğini sinyallerini vermişti. Binance’tan regülatörlerle daha iyi iletişim kurabilme adına değişim sinyalleri gelmeye başlarken, borsaya ABD’de başlatılan soruşturmaların genişletildiği iddia edildi.

  İddialara Göre Soruşturma “Insider Trading” Alanına Kaydı

  Bloomberg ve Reuters tarafından verilen haberlere göre ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Binance borsasının ABD kolu olan Binance.US inceleme ve soruşturmalarını genişletti. Söz konusu habere göre CFTC, Binance.US’ı “insider trading” ve piyasa manipülasyonu gibi, sektöre zarar verebilecek türden işlemleri gerçekleştirip gerçekleştirmediği konusunda inceleme altına aldı. Soruşturmanın genişletildiği alan olduğu iddia edilen “insider trading” tanımı, şirket içinden bilgi sızdırılarak yapılan işlemler için kullanılıyor.

  Soruşturma Haberleri Mart Ayında Ortaya Çıkmıştı

  Bloomberg haberinde, konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerin, kimliğini gizli tutmayı ve anonim kalmayı tercih ettiklerini, söz konusu incelemelerin de gizli şekilde yürütüldüğünü belirtti. İddialara göre CFTC, Binance şirketinde çalışanların ya da Binance’ın, müşterilerden yararlanarak kâr elde edip etmediğini inceliyor. Binance.US ile ilgili araştırma ve soruşturma haberleri, ilk olarak Mart ayında ortaya çıkmıştı.

  Binance Temsilcisi “Aykırı” Bir Durum Olmadığını Açıkladı

  Bir Binance temsilcisi, haberin duyulmasının ardından yaptığı açıklamalarında, şirketin “katı etik kurallara” sahip olduğunu ifade etti. Temsilci, Binance şirketinin “insider trading” konusunda hiçbir şekilde tolerans vermediğini, şirketin kripto para sektörüne ya da herhangi bir müşterisine zarar verebilecek herhangi bir suiistimali engellemek adına çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

  Binance şirketi şimdiye kadar herhangi bir şekilde söz konusu soruşturmada yasadışı bir faaliyet nedeniyle suçlanmadı. Bu nedenle kripto para toplulukları, bu soruşturmalardan resmi herhangi bir cezai yaptırım sonucunun çıkmayacağına inanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle