Kripto Para

Coinbase borsasına 6.5 milyon dolarlık ceza

  Kripto para borsası Coinbase yanıltıcı işlem bildirdiği gerekçesi ile 6.5 milyon dolarlık ceza aldı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu borsanın “wash trading” uygulamalar gerçekleştirdiğini ve bu nedenle ceza aldığını açıkladı. 

  Kripto para dünyasının en çok kullanılan borsaları arasında yer alan Coinbase doğrudan listelenmesi gerçekleşmeden önce “wash trading” olarak adlandırılan yasa dışı işlemleri nedeni ile ABD Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan ceza aldı. Wash trading olarak adlandırılan piyasa manipülasyonu borsaların ticaret botlarını uygunsuz kullanması ya da borsa çalışanlarının düzensiz eylemlerinden kaynaklanıyor. ABD Vadeli İşlemler Komisyonu daha önce Coinbase, CoinMarketCap ve CME Bitcoin Real Time Index gibi ticari uygulamaların yanıltıcı bilgiler sağlayan uygulamalar kullanıyor olabileceği ile ilgili açıklama yapmıştı. Açıklamanın ardından başlayan incelemeler ile Coinbase borsası ceza aldı.

  Coinbase borsasının doğrudan listeleme işlemi gerçekleşmeden önce aldığı cezayı ödemeyi kabul etti. Borsa bunun yanı sıra ABD Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından uygulamaya koyulan yönergeleri sağlamak için Coinbase Pro’daki marj ticaretini de bir süre için devre dışı bıraktığını açıkladı.

  Coinbase geçmişte kullandığı otomasyonlar yüzünden ceza aldı

  ABD Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından yapılan açıklama ile Coinbase borsasının ceza alma nedeni açıklandı. Borsa eski dönemde GDAX platformunu kullanıyordu. Bu platform 2018 yılında Coinbase Pro olarak yenilendi. 2018 yılından önce platformdaki iki otomasyon programının kötüye kullanılmasından kaynaklı borsaya ceza verildiği açıklandı. 

  ABD Vadeli İşlemler Komisyonu Coinbase borsasının o dönemki platformunda Replicator ve Hedger olmak üzere iki yazılım kullandığını açıkladı. Yazılımların nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermeyen regülatör, bu iki yazılım arasında ticari işlem gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyor. Bu iki yazılım arasındaki işlemlerden kaynaklı borsa gerçek aktivitelerden daha yüksek hacimler sundu ve Coinbase borsası normal durumundan daha aktif göründü. Bu da yatırımcıları Coinbase borsasına yöneltti.

  ABD’de kripto para endüstrisine yönelik soruşturmalar arttı

  Coinbase borsasının yetkililer ceza ile ilgili yaptıkları açıklamada ABD Vadeli İşlemler Komisyonu’nun bu hamle ile kripto para sektörüne yönelik soruşturma ve cezalandırmaları sıklaştıracağının sinyalini verdiğini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle