Kripto Para

SEC, BitConnect’e “ponzi şeması” davası açtı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BitConnect ve kurucusu Satihs Kumbhani ile birlikte, ABD merkezli bir organizatör olan Glenn Arcaro’ya, dolandırıcılık suçlamaları iddialarıyla dava açtı. SEC, BitConnect’i bir “ponzi şeması” olmakla suçladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yıllardır kripto para piyasalarında etkinliğini gösteriyordu. Ancak SEC, en çok da 2021 yılında kripto para piyasalarında varlığını hissettirmeye başladı. Kripto para alanında daha fazla düzenleme gerekliliğini uzun süredir savunan SEC, Aralık 2020’de Ripple’a açtığı davayla hala gündemde. Ancak SEC’yi bu kez gündeme getiren gelişme, açtığı yeni dava oldu.

  SEC, Şüphelileri Ne ile Suçluyor?

  SEC, perakende yatırımcılara 2 milyar dolarlık kripto varlık satmak için, komisyon tabanlı destekçilerden oluşan bir ağ ile hareket eden küresel bir organizasyon olan BitConnect’i “ponzi şeması” olmakla suçladı. Bu nedenle SEC; BitConnect’e, BitConnect kurucusu Satihs Kumbhani’ye ve bunların yanı sıra ABD merkezli bir organizatör olan Glenn Arcaro’ya dava açtı. SEC, şirketin müşteri fonlarına yatırım yapmayıp, “yatırımcıların fonlarını kendileri tarafından kontrol edilen dijital cüzdan adreslerine, Glenn Arcaro’ya, ABD’deki büyük destekçilerine ve diğerlerine aktardığını” iddia ediyor.

  SEC daha önce de BitConnect destekçilerini, yine bu iddialarda yer alan dolandırıcılıktaki pozisyonlarından dolayı dava etmişti. Ancak BitConnect kurucusu Satish Kumbhani ve Glenn Arcaro isimlerine yönelik daha önce dava açılmamıştı. BitConnect, borç verme platformuyken küçük yatırımcılara 2,5 milyar dolarlık BCC token satmıştı fakat daha sonra piramit sisteminin çöküşüyle binlerce kullanıcısını mağdur etmişti.

  BitConnect Ponzi Şemasında Neler Olmuştu?

  2016-2018 yılları arasında BitConnetc ponzi şeması, Teksas ve Kuzey Karolayna eyalet regülatörlerinin uyarılarından sonra kapatılmıştı. Uyarılar öncesi 450 dolar seviyesinde işlem gören BCC token, organizasyon kapatıldıktan sonra 1 dolar seviyesinin altına düşmüştü. Bu çöküş sonrası on binlerce yatırımcı da mağdur olmuştu.

  SEC, çöken piramit sonrası harekete geçti ve BitConnect’i, her yatırımcısına aslında hiç olmayan bir volatilite yazılım işlem botu üzerinden elde ettikleri gelirlerle %40 oranında faiz vaat etmesinden dolayı suçladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle