Kripto Para

ABD’de altyapı masraflarına kaynak: Kripto para vergisi!

  28 Temmuz Çarşamba günü ABD Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ülkedeki altyapı harcamaları için kripto paralardan alınacak olan vergilerin kaynak olarak kullanılacağı açıklandı. ABD’de altyapı masraflarının en azından bir bölümü, kripto para yatırımcılarından alınacak olan vergilerle karşılanacak.

  Büyüyen kripto para sektörü, ülkelerin bu alanda ne gibi çalışmalar yapabileceğini her geçen gün ortaya koyuyor. Daha çok düzenleme yapılması beklenen ve kripto para toplulukları tarafından bu konuda eleştirilen ABD’de kripto para alanına yeni yaptırımların gelmesi bekleniyor. Kripto paralara karşı mesafeli bir duruş sergileyen ABD, ülkedeki altyapı masrafları için harcanacak olan milyarlarca dolara yönelik kaynak arayışlarında çözümün bir kısmını kripto paralarda buldu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD’de kripto paralardaki vergilendirmeler genişletilecek.

  ABD’li milletvekilleri, kripto paralardan alınan vergilerin genişletilmesi ile bütçeye 28 milyar dolarlık ek gelir sağlamayı hedefliyor. Cumhuriyetçiler ve demokratlardan oluşan Senato, bu konuda ortak hareket ediyor. Yakın tarihlerde ABD’de IRS, bunun için çalışmalara başlamıştı. Beyaz Saray’ın bir bilgi raporunda, altyapı çalışmalarında finansman olarak kripto para vergi uygulaması kullanılacağı bilgisi de yer aldı.

  Karar Farklı Ülkelerde Emsal Kabul Edilebilir

  ABD’de alınan kripto paralardaki vergilerin genişletilme kararının, çeşitli ülkeler için de emsal karar oluşturması bekleniyor. Bu nedenle, tıpkı ABD’deki kripto para yatırımcıları gibi birçok farklı ülkedeki kripto para yatırımcıları da bu karardan fazlasıyla rahatsız olmuş durumda. Türkiye’de de Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yakın zamanda, dünyada bu konudaki ilgili kararları incelediğini açıklamıştı. Yani ABD’de alınan karar, Türkiye’ye de benzer şekilde yansıyabilir.

  550 Milyarlık MAsrafın 28 Milyar Doları Kripto Para Vergilerinden Toplanacak

  CoinDesk’in 28 Temmuz tarihinde incelediği ve sunduğu bir raporda, söz konusu paranın ne kadar sürede toplanacağının belli olmadığı belirtildi. Aynı raporda ayrıca söz konusu tasarının, kripto para borsaları ve aracı kurumlar için artan raporlama ihtiyaçlarından 28 milyar dolar toplanacağının ifade edildiği belirtildi.

  ABD söz konusu altyapı harcamaları için şu an 550 milyar dolarlık bir masraf öngörüyor. Bunun 28 milyar dolarlık kısmı, kripto paralardan alınacak olan vergilerle sağlanacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle