Kripto Para

Kripto para hesabınız haczedilebilir!

  Türkiye’nin kripto para gündeminde vergi çalışmalarının gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Bu konunun tartışmaları devam ederken bir avukatın Twitter’dan yaptığı paylaşım tedirginlik yarattı. Avukat, yerli kripto para borsası BtcTurk’un, bir kullanıcısının hesabına bloke koyduğunu duyurdu.

  Kripto para birimlerine duyulan ilgi dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de artış göstermeye devam ediyor. Artan kripto para ilgisi ile birlikte yeni tartışma konuları ve yeni gündem maddeleri de ortaya çıkıyor. Bir süredir Türkiye’de kripto para piyasalarında vergilendirme çalışmalarının başlayıp başlamayacağı tartışmaları gündeme geliyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında, Türkiye’de kripto para kullanıcılarını tedirgin eden bir bloke olayı yaşandı.

  Vergi Değil, Haciz Adımı Gündemde

  Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, yerli kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini istediği haberi ortaya çıkmıştı. İddiaların geniş kitlelere ulaşması sonrasında bakanlık bir açıklamada bulunmuştu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) bünyesinde yapılan açıklama ile bakanlık bu haberi doğrulamıştı. Bu durum akıllara “Türkiye’de kripto paralara vergi gelecek mi?” sorusunu getirdi. Ancak bakanlığın attığı bu adım sonrası vergilendirme çalışması değil, bir haciz adımı gündeme geldi.

  Twitter’da “krmbln1” kullanıcı adını kullanan Avukat Kerem Bilen, 10 Nisan tarihinde saat 13.16’da bir paylaşımda bulundu. Bilen paylaşımında, yerli kripto para borsa uygulaması BtcTurk’un bir kullanıcısına gönderdiği bir mesajı yayınladı. Bilen durumu “Kripto paraların haczi de uygulamaya girdi” diyerek, bunun bir ilk olduğunu duyurdu.

  BtcTurk’un Kullanıcısına Gönderdiği İleti

  BtcTurk tarafından bir kullanıcısına gönderilen iletide şu ifadeler yer alıyor:

  Hesabınız İstanbul 14. İcra Dairesinden gelen ihbarnameye istinaden 08/04/2021 tarihinde kapatılmıştır. İstanbul İcra Dairesi ile görüşerek icrayı kaldırmanız gerekmektedir. Hesabınızın kullanıma yeniden açılabilmesi için tarafımıza mahkemeden resmi bir yazı iletmeniz gerekmektedir. Bu bilgi gelmeden hesap kullanıma açılamaz. Mahkemeden icranın kaldırıldığına dair bir yazı iletmeniz halinde hesabınız kullanıma tekrar açılacaktır.”

  BtcTurk tarafından uygulanan bloke, özellikle borçlu vatandaşlarda tedirginliğe sebep oldu. Öte yandan alacaklı vatandaşlar ise artık icra dairesinden benzer taleplerde bulunabilecek. Bunun için uygulamanın ilerleyen süreçlerde “hukuka aykırı” bulunmaması gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle