Kripto Para

Mt. Gox mağdurları dikkat! BTC’ler için oylama başladı

  Mt. Gox borsası, 2014 yılında hack saldırısına uğramadan önce, dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaydı. Hack sonucu 850 bin Bitcoin’in (BTC) çalınması borsayı mağdur duruma düşürdü. Ancak bu saldırıdan asıl zararlı çıkanlar, elbette yatırımcılar oldu. Yıllardır borsadan alacaklarını alamayan yatırımcılara, borsaya atanan kayyumdan iyi haber geldi.

  Bitcoin (BTC) henüz yolun çok başlarındayken Mt. Gox borsası Bitcoin odaklı kripto para hizmetleri veriyordu. Daha sonra 2014 yılında Mt. Gox borsası bir hack saldırısına uğradı ve borsadan 850 bin adet Bitcoin çalındı. Hack saldırısı sonrası borsa iflasını açıkladı, olan bir bakıma sadece yatırımcılara oldu. Ancak daha sonra Mt. Gox 200 bin Bitcoin daha satın alarak sektöre yeniden adım attı. Bununla birlikte borsada zarar eden yatırımcılar, kaybettikleri Bitcoin’leri geri almak için borsaya dava açtı.

  Yıllar önce açılmış olan davadan aslında karar çıktı. Mahkeme, borsanın mağdur olan yatırımcılara 140 bin adet Bitcoin dağıtmasına hükmetti. Şirket, yıllar boyunca çeşitli ödeme planları çıkararak bu ödemeyi gerçekleştireceğini söyledi ancak bir türlü bu ödemeler gerçekleşmedi. Ardından 2018 yılında şirkete mahkeme tarafından kayyum görevi ile Nobuaki Kobayashi atandı. Kobayashi, geçtiğimiz yılın sonlarında mahkemeye ödeme planı sunmuştu. Bu kez de Kobayashi, mağdur alacaklıların rehabilitasyon planı üzerinden oy kullanmasına izin verdi.

  Rehabilitasyon Süreci Nedir?

  Mahkeme alacaklılara 140 bin BTC dağıtılmasına karar vermişti. Ancak bu BTC’lerin hangi şekilde ve ne zaman dağıtılacağı tartışılan bir konuydu. Bu sürece de “rehabilitasyon süreci” adı verildi. Rehabilitasyon süreci birçok kez gündeme gelmiş ancak hayata geçmemişti. 15 Aralık tarihinde Nobuaki Kobayashi, Tokyo mahkemesine taslak planını sunmuştu. Plan, 15 Şubat tarihinde de son haline getirilmişti. Kobayashi güncel açıklamasında “Çevrimiçi rehabilitasyon sisteminin oylama bölümünün açıldığını sizlere duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” sözlerini dile getirdi.

  Son Oy Kullanma Tarihi: 8 Ekim 2021

  Eğer rehabilitasyon planı, alacaklıların çoğunluğunun onayını alırsa kabul edilecek. Mağdur alacaklılar 8 Ekim 2021 tarihine kadar oy kullanabilecek. Öte yandan alacaklılar, isteğe bağlı olarak kişisel ya da e-posta ile oy kullanabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle